Gradimo u kamenu – treće izdanje!

Prije otprilike mjesec dana iz tiska je izašlo treće izdanje priručnika Gradimo u kamenu! Uz ispriku za neažurnost u vezi ovakve važne stvari :), prenosimo uvodnik, par prvih stranica, te u dogovoru s izdavačem cijelo poglavlje "Gradnja jednostavne kamene kućice"!

GUK naslovnica

Prije otprilike mjesec dana iz tiska je izašlo treće izdanje priručnika Gradimo u kamenu! Uz ispriku za neažurnost u vezi ovakve važne stvari :), prenosimo uvodnik, par prvih stranica, te u dogovoru s izdavačem cijelo poglavlje “Gradnja jednostavne kamene kućice”!

Kada smo 2012. godine od Slobodne Dalmacije dobili prijedlog da realiziramo prvo izdanje ovoga priručnika već neko vrijeme jačao je val javnog interesa prema ovoj nekada esencijalnoj, a danas ugroženoj praksi i nasljeđu. Bio je to trenutak u kojem smo kao društvo ponovo otvarali oči prema razmjerima i važnosti nasljeđenog kulturnog krajolika koji oko nas obrasta u makiju, te prema svim implikacijama koje on povlači, od onih o stvarnim osnovama našeg mediteranskog identiteta i kulture življenja do onih o budućoj održivosti života u ovom podneblju. 

Iz upita javnosti koje smo kao udruga dobivali, bilo je jasno da postoji potreba za praktičnim i zaokruženim priručnikom koji će obraditi temu suhozida – i kao vrijednog nasljeđa i kao praktične tehnike koja u suvremenim okolnostima ponovo pronalazi svoju funkciju. Razmatrali smo takvo izadnje u samizdatu ciljajući na nekoliko stotina komada, no prijedlog Slobodne je nudio ediciju od više tisuća primjeraka i nacionalnu distribuciju! Nismo gubili mnogo vremena na premišljanje, jer bilo je jasno da je u smislu popularizacije suhozidne baštine i gradnje u suho to prilika koja se ne propušta. Materijali za priručnik izrađeni su i urednički okupljeni u  kampanji koja je trajala tek nešto više od mjesec dana, u kojoj smo dobili  svesrdnu besplatnu pomoć, podršku i recenzentski tretman od puno dobrih ljudi koji su strukom ili entuzijazmom vezani uz ovu temu (njihova imena stoje i u zahvalama ovoga izdanja). Na kraju tog procesa sami smo ostali iznenađeni suvislošću djela koje je nastalo u tako kratkom roku. Izgleda da je  ideja o njegovu nastanku dovoljno dugo kuhala te je stvar u osnovi trebalo samo primjereno aranžirati i poslužiti.

Sud javnosti  prema ovoj knjizi bio je, čini se, povoljan: iza nas su dva rasprodana izdanja i ona je našla put u ruke više tisuća čitatelja. Ukoliko je barem dio njih pomoću informacija sadržanih u knjizi naučio više o kulturnom krajoliku koji ih okružuje, popravio kakav suhozid na zemlji naslijeđenoj od babe i dida, ili sazidao novi suhozidni sadržaj na svojoj okućnici,  onda je ona, na veliku radost autora, ispunila svoje poslanje.    

Pred nama je treće izdanje u novom formatu i opremi te sa nizom ispravka i dopuna te ponekim kraćenjem. Neke od tih intervencija su proizašle iz sugestija koje smo primili od čitatelja i stručne javnosti, a neke je tražilo vrijeme – četiri godine prošle od prvog izdanja bile su vrlo dinamične u pogledu suhozidnih tema.

Vještina zidanja u suho prepoznata je kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske – upravo je u tijeku prijenos statusa zaštite iz preventivne u trajnu registraciju. Ovaj proces zaštite nastavlja se i na međunarodnu razinu  – Hrvatska zajedno sa desetak drugih zemalja koje posjeduju usporedivo nasljeđe priprema zajedničku nominaciju vještine zidanja suhozida kao nematerijalne baštine čovječanstva pod zaštitom UNESCO-a. Kontekst te međunarodne suradnje dodatno nam je potvrdio golemu vrijednost koju imamo na rukama i za koju se treba osigurati da se prenese na buduće generacije.

S tim na umu, čitateljice i čitatelju, želja nam je da ovo izdanje nađe ulogu za suhozid u tvom životu – bilo kao fascinantan predmet proučavanja ili radosna praksa.

Autori, 4 GRADA DRAGODID

GUK impresum

Izdavač: Slobodna Dalmacija, tel. služba prodaje: 021 352 939

GUK sadržaj

Poglavlje Gradnja jednostavne kamene kućica pronađite na ovom linku!

Jedan komentar

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

hrHR