Sanacija propusnog mosta u Smokriću – izvještaj s travanjske radionice

Propusni most na rječici Suvoji, remek djelo je suhozidne gradnje koje datira iz 17. stoljeća, a možda i ranije, tj. od vremena prvih stanovnika na tom prostoru.

Tekst: Zvonimir Malbaša
Foto: Udruga Smokrić

Početkom veljače na mail udruge obratio nam se g. Željko Pavičić iz Udruge Smokrić sa željom da im pomognemo oko sanacije i zaštite starog propusnog most na rječici Suvoji u ličkom selu Smokrić, nedaleko od Lovinca. Na poziv smo se rado odazvali jer se radi zaista o zanimljivom suhozidnom objektu u kraju u kojem do sada nismo imali prilike održavati radionice.
Propusni most na rječici Suvoji, remek djelo je suhozidne gradnje koje datira iz 17. stoljeća, a možda i ranije, tj. od vremena prvih stanovnika na tom prostoru. Most je specifičan jer je građen od prirodnih kamenih ploča velikih formata koje su korištene i za stupove i za rasponsku konstrukciju. Nizom segmenata od cca 1-1,5 m raspona (raspon ploča) premošćuje se korito rijeke, te istodobno formiraju propusti za protok vode. Specifičan način gradnje uvjetovan je prije svega dostupnim materijalom, odnosno kamenim pločama velikih formata koje su se vadile na samoj lokaciji mosta.

Zbog utjecaj malog broja stalnih stanovnika, te promjene načina življenja i obrade poljoprivrednih površina na prostoru sela Smokrić, došlo je do bujanja vegetacije u zahvatu toka rječice Suvoje i povezanih izvora. Zbog toga dolazi do stvaranja nakupina suhe biološke mase koja stvara barijere na propustima i onemogućava slobodan tok vode. Uz to u novije vrijeme sve više su izražene nagle promjene u režimu količine vode i razine vodostaja, pa snaga toka vode nanosi štetu zidanim objektima unutar i uz korito riječice. Na mostu je iz tog razloga došlo do rušenja pojedinih segmenata na bočne strane, a na jednom mjestu otvorila se i rupa uslijed pucanja i propadanja ploče.

Cilj radionice bio je prezentirati vještinu suhozidine gradnje zainteresiranim sudionicima kroz sanaciju najkritičnijih oštećenja mosta.
Sanacija nije bila nimalo lak zadatak jer se radi od izuzetno velikim i teškim formatima ploča koje smo morali prenositi i dizati ručno uz najprimitivnije alate poput poluga i konopa. Olakotna okolnost bila je u tome što je korito skoro u potpunosti presušilo, što nismo očekivali obzirom da je prethodni vikend voda tekla gotovo punim profilom.

Za vrijeme sanacije mosta članovi Udruge Smokrić organizirali su akciju čišćenja i uklanjanja vegetacije iz korita i oko mosta.
Gotovo cijeli dan od jutra do kasnog popodneva mukotrpno se radilo na dizanju teških ploča, sanaciji provala i čišćenju. Na kraju, na zadovoljstvo svih, uspjeli smo u sanaciji svih većih oštećenja te je most dobio „stari sjaj“.

Posebno moramo pohvaliti izuzetne domaćine iz Udruge Smokrić koji su se potrudili da sudionici nisu gladni ni žedni u nijednom trenutku. Nakon završenih radova domaćini su spremili na daleko poznati specijalitet „janje na ražnju“ u kojem smo svi zajedno uživali. Hvala im na ljubaznosti i gostoprimstvu.

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)