HR EN

Travanj na Mljetu

Hvala Velinki i Kozama na ugošćavanju i na uspješnom provođenju ove pohvalne mljetske priče.

Tekst i foto: Duje Mikelić

I ovog proljeća nastavili smo uspješnu suradnju s udrugom Mljetske koze koja djeluje na zaštiti i revitalizaciji Mljeta, uključujući očuvanje okoliša i prirode, te poticanje kulture, umjetnosti i tradicije.

Suhozidna radionica se održala od 9. do 12. travnja s ponešto manjim brojem ljudi nego što je bilo zamišljeno, no ipak je bila izrazito uspješna. Predviđeni posao popravljanja urušenog podzida u središtu Babinog Polja krenuo je intenzivnim čišćenjem propalog materijala, smeća i erodirane zemlje.

Samo uklanjanje viška materijala pred gradnju i ukrcavanje gradbenog kamena u kamenolomu potrajalo je cijeli dan. Ipak, priključivanje članova udruge Brač drugom danu radionice rezultiralo je podizanjem podzida duljine 10m i visine 1m, a ujedno smo ugradili i male stepenice kako bi vlasnik zemlje imao pristup svojoj parceli. Kako nam je ipak ostalo nešto vremena, u nedjelju smo podigli još jedan podzid malo niz cestu – kantun i otprilike 4m zida smo izgradili do ručka.

Posebno hvala teti Mariji koja je budno pratila što se radi preko puta njezine kuće i pritom pazila da nam ne manjka soka, štrudela, smokava i rakije. Hvala Velinki i Kozama na ugošćavanju i na uspješnom provođenju ove pohvalne mljetske priče. Kroz svoje aktivnosti, udruga Mljetske koze nastoji očuvati tradiciju i kulturnu baštinu, ali i ojačati svijest o njihovoj važnosti. Poseban naglasak stavljaju na promociju ruralnog identiteta otoka i autohtonih obilježja ovog prekrasnog zelenog otoka. Ideja djelovanja udruge ujedno je potaknuti i druge aktere u zajednici na aktivno sudjelovanje, kako bi se dodatno osnažila svijest te unaprijedila kvaliteta života na otoku. Ovo su tek počeci naše suradnje i vjerujem da nas čeka na stotine obnovljenih suhozida u budućnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *