Pozivamo sve zanteresirane, da ovaj četvrtak 24.3., provedu dan u dobrom i šarenom društvu lokalnih civilnih udruga u netaknutoj prirodi, pomažući održavanju prirodne i kulturne baštine otoka Visa.
U organizaciji udruge 4 GRADA DRAGODID i Platforme Lissa, pozivamo vas na edukativnu praktičnu radionicu tradicionalnih tehnika gradnje u selu Dragodid, tijekom koje će se uz potporu međunarodne škole iz Moskve, napraviti i ekološka akcija čišćenja ovog sela.
Ovo je prva radionica s ciljem upoznavanja što većeg broja lokalnih (i stranih) dionika o suhozidanju, preventivno zaštićenoj nematerijalnoj kulturnoj baštini RH, kako bi se ova tradicionalna vještina promovirala u praktičnu i održivu tehniku gradnje, te nastavila praksa obnove suhozidne baštine diljem Jadrana.
Platforma LISSA, odnosno ova radionica je financirana u sklopu trogodišnjeg projekta ”Sudioničko upravljanje infrastrukturom” od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, i to kao jedina inicijativa na otoku Visu, kako bi se uspostavila otvorena platforma za potrebe civilnog društva i društvenog razvoja viškog arhipelaga.
Mjesto polaska je na križanju Ulice Grodac i don Mihovila Pavlinovića u Komiži (ispred KC Ivan Vitić) u 9.00 sati.
Uz radnu odjeću, svakako ne zaboravite dobru volju, jer to je glavni sastojak za pravi i dugovječan suhozid!
Udruge/članice platforme Lissa:
4 GRADA DRAGODID, ANATOMIJA OTOKA – CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE I RAZVOJ, LAG ŠKOJI, LAVURAT ZA POJA, PLAVI SVIJET INSTITUT ZA ISTRAŽIVANJE I ZAŠTITU MORA, PLESNI KLUB VIS, SVIMA – UDRUGA ZA RAZVOJ ORGANIZACIJA CIVILNOG DRUŠTVA I CIVILNIH INICIJATIVA, UDRUGA HRVATSKIH VOJNIH INVALIDA DOMOVINSKOG RATA-VIS i GRAD KOMIŽA
Izvještaj: Sv. Barbara, Konavle
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj umijeća suhozidne gradnje, uz članove udruge Dragodid.
O LOKALITETU
Srednjovjekovno groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare smješteno je sjeverno od sela Dubravka u Konavlima na lokalitetu Varino brdo, izloženo suncu i vjetru, ali ujedno i s prekrasnim pogledom na gotovo cijelo Konavle s tipičnim krškim poljem. Crkvena parcela ograđena je suhozidom dugim oko 150 metara i s dva ulaza. Groblje je sačuvano gotovo in situ s grobovima smještenim na terasastima padinama orijentacije većinom sjeveroistok – jugozapad. Groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare jedno je od najvrijednijih izvorno sačuvanih srednjovjekovnih sakralnih cjelina na širem dubrovačkom području. 2016. godine postaje dijelom UNESCO-ve svjetske baštine.
TIJEK OBNOVE I EDUKACIJE
Program obnove je započeo edukativnom radionicom za sve zainteresirane volontere u periodu od 22. do 25. lipnja, 2019. Uz naše članove, obnovu suhozida i prezentaciju tehnike gradnje predvodio je lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina. Mina se od početka godine nalazi na popisu nositelja umijeća suhozidne gradnje Ministarstva kulture. Svojim umijećem vrlo aktivno djeluje na području Konavala, te valja spomenuti da je Mina 2000. godine izgradio i zapalio posljednju klačinu (japjenicu) u Konavlima.
Kroz četverodnevnu radionicu, uz prisutnost volontera iz Konavala i Dubrovnika, se obnovilo oko 50 metara zida na sjeveroistočnom dijelu parcele gdje je zid bio najviše oštećen i zatrpan kamenjem koje se tu godinama odlagalo. Najprije je trebalo otkopati isto kako bi se došlo do lica zida, zatim ga presložiti do same krune zida koji je na tom dijelu visok do 120 cm s unutarnjeg dijela parcele. Polaznici radionice su imali priliku saznati više informacija o samom lokalitetu i načinu upravljanja od strane Jelene Beželj, mlade arheologinje i predstavnice partnera u projektu – Muzeja i galerija Konavala. Ovu fazu programa je uspješno dokumentirala ekipa Vizantropa čiji je film moguće pogledati na njihovom Youtube kanalu. Mina je sa svojim pomagačem – Vlahom Pržićem, do kraja lipnja obnovio preostali dio zida gdje je na najvećem dijelu bilo potrebno izravnati krunu zida.
ZAVRŠNICA PROGRAMA OBNOVE
Završni dio programa se odvio 2. listopada kada je održana pokazna radionica gradnje suhozida za 70 učenika 3. i 4. razreda Osnovne škole Gruda, te učenike područnih škola Dubravka, Pridvorje, Popovići i Radovčići. Radionicu je također predvodio Ivo Antunović – Mina, s članicom naše udruge i uz pomoć učiteljica Osnove škole Gruda, kao partnera programa. Djeci su na početku radionice podijeljene zaštitne rukavice, te su bili podijeljeni u tri grupe. Uz pomoć voditelja, vješto su postavljali kamenje na zid i zapunjali sredinu sa sitnim kamenjem. Ovime je službeno završen projekt čiji je program prvenstveno uključivao edukaciju građana o važnosti kulturne baštine – stećaka kao nepokretne arheološke baštine, te nematerijalne baštine umijeća suhozidne gradnje. Program je financiralo Ministarstvo kulture, a partneri su bili udruga Dragodid, Muzeji i galerije Konavala, te Osnovna škola Gruda.
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj […]
Read More »