Foto: Šibenski list
Naletjeli smo na vijest o bunji uz magistralu koja se (zasad) othrvala pritiscima načina života i gradnje 21. stoljeća. Prenosimo reportažu Šibenskog lista u cijelosti:
Na trasi cjevovoda koji uz magistralu u predjelu Njivica gradi poduzeće “Vodovod i odvodnja” našla se ovih dana jedna – bunja. Tu je, kolokvijalno rečeno, oduvijek. Bila je i do sada, premda utopljena u zarasli okoliš, donekle vidljiva vozačima koji prolaze prema Vodicama ili Šibeniku, tu na potezu između benzinske pumpe i Šibenskog mosta, a sada nasred gradilišta stoji u svojoj punoj ljepoti.
S obzirom na sudbinu mnogih sličnih vrijednih suhozidnih gradnji, reagirao je odmah etnolog dr. Jadran Kale, koji je dopisom obavijestio šibenski konzervatorski odjel. Uz ostalo piše:
– Među ovakvim pučkim građevinama u Hrvatskoj ova se nalazi od svih najbliže državnoj cesti i zbog toga predstavlja dobro asocijativnog kulturnog krajolika… Njeno područje predstavlja kontaktnu zonu predloženog kulturnog krajolika Srima… Molim provjeriti kojim je načinom osigurano njezino očuvanje….“, stoji, uz ostalo, u dopisu docenta Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru dr. Jadrana Kale upućenom pročelnici šibenskog konzervatorskog odjela Angeli Bujas te na nekoliko adresa u Ministarstvo kulture.
Pročelnica Bujas kaže:
– Ta bunja nije pojedinačno zaštićeno kulturno dobro premda nam je jasna ne samo njezina vrijednost, nego i vrijednost suhozidne gradnje uopće, pa i svih ostalih bunja na tom području koje imamo na popisu. Savjetujemo svim izvođačima radova da prilikom susreta s ovakvom ili bilo kojom drugom vrstom graditeljske baštine potraže mišljenje i savjet u Konzervatorskom odjelu.
Bunja se, inače, nalazi na djedovini danas mnogih šibenskih Ninića, primjerice Tomislava Ninića, ravnatelja Cvjetnog doma, predsjednice Općinskog suda Iris Živković Ninić, voditeljice “Kamenčića“ Sonje Ninić Ševo, Sineve Ninić…
… – i još pustih nas Ninića, nasljednika naših težačkih predaka. Ninići su poznata težačka obitelj i da, to je sada naše – govori Tomislav Ninić.
U šaljivom tonu s Tomom Ninićem dogovaramo (njihovo…) obiteljsko okupljanje na obnovi i konsolidaciji bunje, ova se novinarka obvezuje donijeti marendu kad se to dogodi, a na jelovniku bi, po ideji samog Ninića, mogle biti “bugve na gradelje”…
Neka ovo bude početak ljep(š)e priče o sudbini jedne pučke, šibenske, težačke suhozidne građevine. Poduzeće “Vodovod i odvodnja”, kako sad stoje stvari, na trasi radova uz Magistralu bunju je pomilovalo i – zaobišlo. U tome ne bi smjelo biti promjena!
Otvorene su prijave za 5. prvenstvo Hrvatske u gradnji suhozida – Cres 2022
5. Prvenstvo Hrvatske u gradnji suhozida, u organizaciji udruge 4 Grada Dragodid, održat će se u subotu 8. listopada u Cresu. Pozivamo sve zainteresirane: one koji su se okušali u gradnji suhozida, ali i one koji to još nisu, a htjeli bi, da sastave ekipe i prijave se. Dobrodošle su ekipe iz cijele Hrvatske.
Prvenstvo je dio programa Suhozidnog susreta koji će započeti dan ranije, u petak, 7. listopada, a program će biti objavljen uskoro.
Okupljanje sudionika će biti u 10 sati u gradu nakon čega slijedi 15-minutna šetnja kroz stoljetne creske maslinike (malo o povijesti creskog maslinarstva) do lokacije Prvenstva. Lokacija je odabrana nakon što je pri širenju javnog puta srušen dvostruki suhozid s jedne strane puta koji će se tijekom Prvenstva ponovno podignuti.
Cilj je u zadanom vremenu (2h) od raspoloživog kamena izgraditi što kvalitetniji dvostruki suhozid/duplicu, unaprijed zadanih dimenzija (duljine, visine, dubine). Sve ekipe grade istovremeno, jedna do druge, svaka svoj segment zida. Vrednovat će se završenost segmenta, te kvaliteta zida.
Nakon gradnje slijedi zajednički ručak, žiriranje i proglašenje pobjednika.
Obnova urušenih podzida maslinika će uslijediti poslijepodne, nakon natjecateljskog dijela, ručka i kraćeg predaha, a mogu se priključiti svi zainteresirani sudionici.
Ekipu čini do 4 člana / članice starija od 16 godina.
Kotizacija po ekipi iznosi 200 kn i plaća se prilikom registracije na licu mjesta. Svi natjecatelji dobivaju majice te im je osigurano osvježenje i ručak, a pobjednička ekipa osim pehara dobiva i novčanu nagradu koja se pokriva iz kotizacija.
Prijave se šalju e-mailom na adresu info@dragodid.org do 18.9.2022. a trebaju sadržavati imena i adrese svih članova ekipe, te kontakt telefon i mail adresu najmanje jednog člana/članice ekipe. Broj ekipa je ograničen!
Projekt podupiru Ministarstvo kulture i medija, Grad Cres i Turistička zajednica Grada Cresa.
5. Prvenstvo Hrvatske u gradnji suhozida, u organizaciji udruge 4 Grada Dragodid, održat će se u subotu 8. listopada u Cresu. Pozivamo sve zainteresirane: one koji su se okušali u gradnji suhozida, ali i one koji to još nisu, a htjeli bi, da sastave ekipe i prijave se. Dobrodošle su ekipe iz cijele Hrvatske. Prvenstvo je dio programa […]
Read More »