Dok na jednom kraju našeg najsunčanijeg otoka, odnosno ispred njegovog glavnog grada Hvara strpljivo čekaju čak tri cruisera (?!) na povratak njihovih putnika koji bezglavo lutaju kaletama u potrazi za kakvim suvenirčićem, na drugom kraju tog istog otoka, sasvim drugačija slika. U okviru partnerskog susreta Grundtvig obrazovnog partnerstva u selo Bogomolje, stigli su također putnici iz nekoliko europskih država (Finske, Litve, Portugala,Mađarske), ali u potrazi za sasvim drugačijim doživljajem.
Kao sudionici projekta Folk & Art – kultura i tradicija koju provodi Udruga 4 image, predstavnici institucija u obrazovanju odraslih, došli su iskušati iz prve ruke kako se nekad živjelo u ruralnim područjima poput ovog, s ciljem da se „stanovništvo iz pomalo zaboravljenih, napuštenih mjesta potakne na samoodržanje koristeći lokalnu infrastrukturu, povratak tradicijskim izvorištima zarade i povratak odnosno oživljavanje tih mjesta u ovom slučaju Općine Sućuraj“.
Tijekom četiri dana nakon niza radionicau kojima je sudjelovalo 40-ak sudionika u rasponu od 20 do 60 godina, ovi netipični turisti su se okušali možda i najvažnijoj tradicijskoj vještini – građenju suhozida. Pod vodstvom Udruge Dragodid, vrlo zainteresirani mladi i stari, domaći i strani,pojedinci i predstavnici udruga (Most) tijekom dva prava svibanjska sata uspjeli su popravit porušenu suhozidnu platformu na kojoj su se nekad sušile smokove i izgraditi jedan manji suhozid, ali ipak dovoljno velik da se pokaže koliki potencijal imaju ovakva i slična mjesta (ovakvi susreti održavaju se u ruralnim područjima svih partnerskih zemalja), da kroz obnovu zaboravljenih tradicija ne samo potaknu lokalno stanovništvo pogotovo starije na aktivno sudjelovanje u razvoj zajednice, nego i pokažu kako bi se izgubljeni turisti s početka teksta puno bolje upoznali sa tradicijom otoka koji su posjetili, i odnijeli sa sobom „suvenir“upečatljivi od svega što se može kupiti.
Hvala Maji i cijeloj ekipi na pozivu i nadamo se novim susretima.
Prijave/applications: XVII. međunarodni suhozidni kongres / International Congress on dry stone
ENGLISH here: INFO SHEET + APPLICATION
FRANÇAIS ici : INFO SHEET + FORMULAIRE INSCRIPTION
Already registered participants do not need to register again. Već prijavljeni sudionici se ne moraju ponovno prijaviti.
Foto: Kućerica izgrađena krajem 2020., pokraj lokve koja će se obnoviti tijekom Kongresa (Pločice) – foto: Suhozidna baština Konavala
Dragi kolege, prijatelji, suhozidni entuzijasti,
Udruga DRAGODID i međunarodna mreža S.P.S. za interdisciplinarno istraživanje suhozidne baštine najavljuju XVII. međunarodni suhozidni kongres s radionicom koji će se održati od 27. rujna do 3. listopada 2021. u Hrvatskoj. Domaćin je naša najjužnija općina – Općina Konavle.
Svi zainteresirani mogu sudjelovati kao sudionici radionice, slušatelji, izlagači i/ili izlagači plakata. Rok za registriranje kao izlagač i/ili izlagač plakata je do 28. veljače 2021. Rok za registriranje kao slušatelj ili sudionik radionice je do 30. lipnja 2021.
*** Prijavnica, informacije o kotizaciji i ostali detalji nalaze se ovdje: INFO SHEET + PRIJAVNICA ***
Organizatori prate stanje s pandemijom koronavirusa u Europi i u provedbi Kongresa će djelovati prema preporukama stručnjaka.
Zahvaljujući učenicima i studentima, mladim profesionalcima, uključenom lokalnom stanovništvu te lokalnoj i državnoj podršci, konavosko suhozidno naslijeđe se detaljno istražuje, dokumentira i promovira. Radionice, aktivnosti s djecom, festivali, istraživanje suhozidnih tehnika s majstorima, umjetnicima i građanima održavaju naslijeđe živim i dinamičnim.
Vidimo se u Konavlima!
ENGLISH here: INFO SHEET + APPLICATION FRANÇAIS ici : INFO SHEET + FORMULAIRE INSCRIPTION Already registered participants do not need to register again. Već prijavljeni sudionici se ne moraju ponovno prijaviti. Foto: Kućerica izgrađena krajem 2020., pokraj lokve koja će se obnoviti tijekom Kongresa (Pločice) – foto: Suhozidna baština Konavala Dragi kolege, prijatelji, suhozidni entuzijasti, […]
Read More »