Prije samo nekoliko godina selo Dragodid poviše Komiže na otoku Visu, bila je prva prava platforma za diseminacija tradicijskih vještina ovog kraja, kada bi se ljeti pod vodstvom barba Andrije Suića okupili studenti (začetak udruge 4Grada-Dragodid) i učili što to znači živjeti na tradicionalan način. Posljednjih godina odlaskom povremenih stanovnika, selo je ušlo u proces raspadanja. Pa stoga ima li boljeg mjesta od ovog, da se tradicijske vještine gradnje kao edukativna aktivnost u sklopu platforme Lissa, provedu i pokažu što većem broju zainteresiranih.
U ovom slučaju, volontera u Dragodidu nikad nije bilo više, jer uz članove platforme Lissa, udruga Lag Škoji, Hvidra Vis, HPD Hum Vis, Svima, Plesni klub Vis akciju se pridružilo i 36 učenika Anglo-American Scoool iz Moskve uz vodstvo adventure agencije Wearactive, kao njihovih mentora. Last but not least , cijelim putem pratila su nas i dva tovara, ”tradicijski prijevoz” na relaciji Komiža-Dragodid, koji su s njihovom vlasnicom tetom Nediljkom-jedinom i povremenom stanovnicom ovog sela, bili i akteri dokumentarca o magarcima, koji će uskoro kao projekt Udruge Uzgon iz Splita, ugledati svijetlo dana, a ovoj plemenitoj beštiji odati barem dio priznanja na sve ono proživljeno s ljudima kroz stoljeća.
Kako je nedavno urušeno krovište jednog objekta, cilj je bilo sanirati novonastalu situaciju, odnosno sačuvati vrijedne vapnenačke ploče s krova, uskladištiti ih za buduću rekonstrukciju. Preko 50, odnosno stotinu ruku, bilo je i previše na jednom lokalitetu, pa je dio volontera krenuo u eko akciju čišćenje sela, dok se drugi spustio u obliznju valu Zokamicu kako bi plaža u čijoj blizini se gnijezdi Eleonorin sokol, očistila od naplavljenog smeća.
Nakon kratkog uvoda o samoj povijesti kultviranja otoka Visa, kao i začecima samog sela Dragodid, sudionicima ove aktivnosti pojašnjenje su osnove tradicijske gradnje, prije svega održivi način korištenja prirodnih resursa poput drvne građe, vađenja kamena, posebice pločastog vapnenca iz obližnjih kava, te općenito života u ovakvim okolnostima. Raspoređeni na dvije lokacije, volonteri su u klasičnom lancu uskladištili par kubika kamene građe, dok se istovremeno čistila unutrašnjost kuće, kako bi se u dogovoru s vlasnikom, u budućnosti moglo uopće započeti sa obnovom krovišta kuće. Osim toga, na primjerima obnove nekoliko objekata unutar sela, sudionici su upoznati sa modelom obnove/organiziranja volonerskih akcija/kampova kojeg je razvila Udruga Dragodid i koji će se sa posebnim volonterskim kurikulumom, uskoro početi primjenjivati u Parku prirode Telašćica i Vransko jezero, ali i na bilo kakvom baštinskom objektu kojem je potrebna obnova.
Platforma LISSA, odnosno ova radionica je financirana u sklopu trogodišnjeg projekta ”Sudioničko upravljanje infrastrukturom” od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, i to kao jedina inicjativa na otoku Visu, kako bi se uspostavila otvorena platforma za potrebe civilnog društva i društvenog razvoja viškog arhipelaga.
Suhozid za HGSS
Tekst: Miše Renić
Foto: Ana Jadrijević, Ante Senjanović
18.-19.6.2022. održana je radionica suhozida u Starigradu Paklenici, gdje smo bili gosti Središta za obuku HGSS-a Dragan Špehar Špeco.
Kuća za obuku nalazi se na prostranoj parceli s maslinama, tik uz crkvicu Sv. Petra iz 10. stoljeća. Pri izgradnji podruma kuće iskopana je veća količina kamena, koji je djelomično bio ugrađen u ogradni zid prema magistrali. Ove godine se nastavio zidati taj zid, pa smo uz pomoć lokalnih volontera i naših domaćina uspjeli suhosazidati još petnaestak metara zida. Posebno moramo pohvaliti gospodina Nikolu, koji usprkos tome što je gospodin u godinama, neumorno nosio kamen po suncu.
Na jesen ( okvirno u listopadu), kad mine turistička sezona, smanje se dežurstva, vrućine, a lokalni stanovnici budu imali više vremena, dogovoren je nastavak izgradnje zida na jednoj većoj radionici s predavanjima, pošto središte za obuku ima idealne uvjete za predavanje. Primjetili smo da ne bi na odmet bilo ni napraviti boćalište, da se skrate dežurstva.
Bilo nam je prekrasno pomagati nekome tko nama svima pomaže kad nam najviše treba, te se udruga još jednom zahvaljuje našim gorskim spašavateljima na hotelskom tretmanu u obiteljskoj atmosferi, posebice Marini i Lupiju.
Tekst: Miše Renić Foto: Ana Jadrijević, Ante Senjanović 18.-19.6.2022. održana je radionica suhozida u Starigradu Paklenici, gdje smo bili gosti Središta za obuku HGSS-a Dragan Špehar Špeco. Kuća za obuku nalazi se na prostranoj parceli s maslinama, tik uz crkvicu Sv. Petra iz 10. stoljeća. Pri izgradnji podruma kuće iskopana je veća količina kamena, koji je […]
Read More »