Prije samo nekoliko godina selo Dragodid poviše Komiže na otoku Visu, bila je prva prava platforma za diseminacija tradicijskih vještina ovog kraja, kada bi se ljeti pod vodstvom barba Andrije Suića okupili studenti (začetak udruge 4Grada-Dragodid) i učili što to znači živjeti na tradicionalan način. Posljednjih godina odlaskom povremenih stanovnika, selo je ušlo u proces raspadanja. Pa stoga ima li boljeg mjesta od ovog, da se tradicijske vještine gradnje kao edukativna aktivnost u sklopu platforme Lissa, provedu i pokažu što većem broju zainteresiranih.
U ovom slučaju, volontera u Dragodidu nikad nije bilo više, jer uz članove platforme Lissa, udruga Lag Škoji, Hvidra Vis, HPD Hum Vis, Svima, Plesni klub Vis akciju se pridružilo i 36 učenika Anglo-American Scoool iz Moskve uz vodstvo adventure agencije Wearactive, kao njihovih mentora. Last but not least , cijelim putem pratila su nas i dva tovara, ”tradicijski prijevoz” na relaciji Komiža-Dragodid, koji su s njihovom vlasnicom tetom Nediljkom-jedinom i povremenom stanovnicom ovog sela, bili i akteri dokumentarca o magarcima, koji će uskoro kao projekt Udruge Uzgon iz Splita, ugledati svijetlo dana, a ovoj plemenitoj beštiji odati barem dio priznanja na sve ono proživljeno s ljudima kroz stoljeća.
Kako je nedavno urušeno krovište jednog objekta, cilj je bilo sanirati novonastalu situaciju, odnosno sačuvati vrijedne vapnenačke ploče s krova, uskladištiti ih za buduću rekonstrukciju. Preko 50, odnosno stotinu ruku, bilo je i previše na jednom lokalitetu, pa je dio volontera krenuo u eko akciju čišćenje sela, dok se drugi spustio u obliznju valu Zokamicu kako bi plaža u čijoj blizini se gnijezdi Eleonorin sokol, očistila od naplavljenog smeća.
Nakon kratkog uvoda o samoj povijesti kultviranja otoka Visa, kao i začecima samog sela Dragodid, sudionicima ove aktivnosti pojašnjenje su osnove tradicijske gradnje, prije svega održivi način korištenja prirodnih resursa poput drvne građe, vađenja kamena, posebice pločastog vapnenca iz obližnjih kava, te općenito života u ovakvim okolnostima. Raspoređeni na dvije lokacije, volonteri su u klasičnom lancu uskladištili par kubika kamene građe, dok se istovremeno čistila unutrašnjost kuće, kako bi se u dogovoru s vlasnikom, u budućnosti moglo uopće započeti sa obnovom krovišta kuće. Osim toga, na primjerima obnove nekoliko objekata unutar sela, sudionici su upoznati sa modelom obnove/organiziranja volonerskih akcija/kampova kojeg je razvila Udruga Dragodid i koji će se sa posebnim volonterskim kurikulumom, uskoro početi primjenjivati u Parku prirode Telašćica i Vransko jezero, ali i na bilo kakvom baštinskom objektu kojem je potrebna obnova.
Platforma LISSA, odnosno ova radionica je financirana u sklopu trogodišnjeg projekta ”Sudioničko upravljanje infrastrukturom” od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, i to kao jedina inicjativa na otoku Visu, kako bi se uspostavila otvorena platforma za potrebe civilnog društva i društvenog razvoja viškog arhipelaga.
Izvještaj: Sv. Barbara, Konavle
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj umijeća suhozidne gradnje, uz članove udruge Dragodid.
O LOKALITETU
Srednjovjekovno groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare smješteno je sjeverno od sela Dubravka u Konavlima na lokalitetu Varino brdo, izloženo suncu i vjetru, ali ujedno i s prekrasnim pogledom na gotovo cijelo Konavle s tipičnim krškim poljem. Crkvena parcela ograđena je suhozidom dugim oko 150 metara i s dva ulaza. Groblje je sačuvano gotovo in situ s grobovima smještenim na terasastima padinama orijentacije većinom sjeveroistok – jugozapad. Groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare jedno je od najvrijednijih izvorno sačuvanih srednjovjekovnih sakralnih cjelina na širem dubrovačkom području. 2016. godine postaje dijelom UNESCO-ve svjetske baštine.
TIJEK OBNOVE I EDUKACIJE
Program obnove je započeo edukativnom radionicom za sve zainteresirane volontere u periodu od 22. do 25. lipnja, 2019. Uz naše članove, obnovu suhozida i prezentaciju tehnike gradnje predvodio je lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina. Mina se od početka godine nalazi na popisu nositelja umijeća suhozidne gradnje Ministarstva kulture. Svojim umijećem vrlo aktivno djeluje na području Konavala, te valja spomenuti da je Mina 2000. godine izgradio i zapalio posljednju klačinu (japjenicu) u Konavlima.
Kroz četverodnevnu radionicu, uz prisutnost volontera iz Konavala i Dubrovnika, se obnovilo oko 50 metara zida na sjeveroistočnom dijelu parcele gdje je zid bio najviše oštećen i zatrpan kamenjem koje se tu godinama odlagalo. Najprije je trebalo otkopati isto kako bi se došlo do lica zida, zatim ga presložiti do same krune zida koji je na tom dijelu visok do 120 cm s unutarnjeg dijela parcele. Polaznici radionice su imali priliku saznati više informacija o samom lokalitetu i načinu upravljanja od strane Jelene Beželj, mlade arheologinje i predstavnice partnera u projektu – Muzeja i galerija Konavala. Ovu fazu programa je uspješno dokumentirala ekipa Vizantropa čiji je film moguće pogledati na njihovom Youtube kanalu. Mina je sa svojim pomagačem – Vlahom Pržićem, do kraja lipnja obnovio preostali dio zida gdje je na najvećem dijelu bilo potrebno izravnati krunu zida.
ZAVRŠNICA PROGRAMA OBNOVE
Završni dio programa se odvio 2. listopada kada je održana pokazna radionica gradnje suhozida za 70 učenika 3. i 4. razreda Osnovne škole Gruda, te učenike područnih škola Dubravka, Pridvorje, Popovići i Radovčići. Radionicu je također predvodio Ivo Antunović – Mina, s članicom naše udruge i uz pomoć učiteljica Osnove škole Gruda, kao partnera programa. Djeci su na početku radionice podijeljene zaštitne rukavice, te su bili podijeljeni u tri grupe. Uz pomoć voditelja, vješto su postavljali kamenje na zid i zapunjali sredinu sa sitnim kamenjem. Ovime je službeno završen projekt čiji je program prvenstveno uključivao edukaciju građana o važnosti kulturne baštine – stećaka kao nepokretne arheološke baštine, te nematerijalne baštine umijeća suhozidne gradnje. Program je financiralo Ministarstvo kulture, a partneri su bili udruga Dragodid, Muzeji i galerije Konavala, te Osnovna škola Gruda.
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj […]
Read More »