ekst i foto: Mario Zaccaria
Krajem prošle godine Dragodid je kontaktiran od strane Tridentske škole suhozidanja (Scuola trentina della pietra a secco) kako bi svojim dolaskom i natjecanjem upriličili i sudjelovali na festivalu Sassi e non solo (Kamenje i ne samo).
Podzidi natjecatelja prošle godine. Svaka ekipa ima oko 2,5 m na raspolaganju. Podijeljeno kamenim pločama.
Detalj. Kako su Japanci prošle godine zidali.
Glavni cilj je bio sudjelovati na natjecanju za prvo mjesto u suhozidanje. Suhozidanje se sastojalo od gradnje suhozida na lokalitetu Geroli (Općina Terragnolo) zajedno sa još 6 protivničkih ekipa (4 predstavnika obrta, sama tridentska škola suhozidanja te Dragodid i Siamo solo scalpellini kao jedine udruge) od kojih 5 iz Italije, jedna iz Švicarske i samo Dragodid iz Hrvatske. Natjecanje je krenulo u 9 sati ujutro (15.6) gdje je svaka ekipa dobila svojih 2,5 m dugog poligona za izgradnju suhozida. Pored poligona su bili prisutni kameni koji su izdvojeni od strana organizatora natjecateljima na odabir i priklesavanje.
Poligon dan prije natjecanja.
Natjecanje je bilo prekinuto marendom od pola sata te kasnije malo dužim tipičnim lokalnim ručkom. Natjecanje je završilo u 16:30. U žiriju, koji je budnim okom pratio izgradnju, sjedili su dva predstavnika francuske suhozidne škole te jedna prestavnica Svijetske mreže krajobraznih terasa, sekcija Italija – Donatella Murtas (Alleanza mondiale dei paesaggi terrazzati – sezione Italia ITLA). Žiriranje se sastajalo od 20% estetike suhozida, 70% struktuke i statike, pripreme kamenja te 10% „colpo d’occhio“ što bi mi preveli kao „osjećaj za detalj“ što je i najsubjektivniji od svih inače racionalnih parametara. Prvu i jedinu nagradu su dobili švicarci iz njemačkog djela Švicarske – Thomas Murkowsky TROCKENMAUERN, a ostali su dobili priznanja o učestvovanju te simbolične medalje oko vrata od kamena (op.a organizator Massimo Stoffella je kamen za medalje nabavio u Hrvatskoj).
Druženje lubitelja kamena nakon večere u agriturizmu Il Masetto.
Drugi, ali ne manje važniji cilj je bio upoznavanje hrvatske scene sa talijanskom, francuskom i švicarskom suhozidnom scenom. Tijekom neformalnih druženja sklopljene su moguće nove suradnje sa udrugom Vernazza iz Cinque terre (regija Ligurija) te pohađanje Tridentske škole suhozidanja radi budućeg uspostavljanja stručne škole u Hrvatskoj. Naime, Općini Mošćenička draga i Općini Lovran se sviđa ideja da bi potecnijalna suhozidna škola imala sjedište na njihovom području.
Tijekom natjecanja posjetitelji su mogli promatrati praktični rad suhozidanja kao i informirati se o pojedinom natjecatelju čitajući sa panel ploča . Prethodno je Dragodid poslao fotografije i tekst kojim se predstavlja publici na talijanskom jeziku.
Po pravilu je bilo nužno da se gradi podzid kao duplica. Po francuskoj i tridentskoj školi smatraju da se podzidi trebaju graditi kako bi izdržali prolazak mehanizacije.
Marenda tijekom natjecanja i predah
Dovršavanje radova
Natjecanje je privuklo obližnje posjetitelje sagre (fešte) u Gerolima.
Medalje i priznanja natjecateljima je uručio gradonačelnik Općine Terragnolo Lorenzo Galletti koji je iskazao interes Dragodidu da bi volio vidjeti naše aktivnosti u Hrvatskoj s obzirom da običava ljetovati na našoj obali.
Nakon natjecanja nastavili smo se družiti u susjednom zaseoku Geroli gdje su na trpezi bile palačinke od heljda koje se jedu u kombinaciji sa lokalnim sirevima i salamama. Općina potiče sadnju heljde i stvoren je proizvodni i prodajni lanac u nadi da će stanovnici povratiti nazad krajobraz koji je kao i kod nas u fazi neplaniranog pošumljavanja. Stoga su jako ponosni na njihov fanzelto. Te, ono što je vidljovo na svaom koraju. Ima jako puno programa koje stvaraju mladi za mlade. Puno za općinu sa samo 760 stanovnika.
Nažalost, Dragodid na ovom se festivalu može vratiti tek za 7 godina jer je interes u natjecanju ogroman.
Naši predstavnici: Mislav Tovarac, Ante Senjanović i Andrijano Nigoević. Nažalost, Mario Švencbir je obolio baš u danima kad je trebao krenuti na put za natjecanje pa mu ovim putem želimo brzo ozdravljenje. Biti će još prilike ove jeseni na suhozidnom prvenstvu u Gardunu
Radionica obnove suhozida u Drveniku
Tekst: Dora Raič
Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič
Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa.
Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. U najvećem dijelu riječ je o podzidu maslinika, koji se kreće od nekih 0,5 m pa do skoro 2 m visine. S obzirom na nešto manji broj sudionika prvoga dana radionice, u petak, odlučili smo za zagrijavanje urediti sami početak staze. Na odabranoj lokaciji podzid je bio skoro u potpunosti urušen te se po običaju krenulo od rašćišćavanja vegetacije i razasutog materijala. Za završetak zone obnove odredili smo dio podzida na kojem je stepenasto bilo ugrađeno nekoliko povećeg kamenja, za koje smo zaključili da su postavljeni kako bi se lakše popelo do maslinika.
Do kraja radnog dijela dana, uspješno je uređen početni dio staze i obnovljeno oko 6 m podzida.
Narednog dana, ekipa je dobila pojačanje te smo se odlučili prihvatiti obnove najizazovnijeg dijela podzida. Riječ je o skoro 2 m visokom dijelu podzida, na kojem su bile 3 velike provale. S obzirom na visinu podzida, s provalama je proklizala i velika količina zemlje te je prije gradnje bilo potrebno ukloniti.
Zajedničkim snagama, naizgled veliki zalogaj brzo je savladan. Teren je raščišćen, materijal za gradnju sortiran te se započelo s formiranjem novog lica.
Prije nastavka radova, a nakon marende u odličnom društvu, počastili smo se partijom balota na ponajljepšem zogu na našoj obali.
Napunjenih baterija, vratili smo se u radnu atmosferu. Pohvale sudionicima koji su bili zainteresirani, motivirani i vrlo brzo pohvatali principe građenja te smo u nekoliko preostalih sati drugog dana radionice podigli veći dio podzida.
Zadnjeg radnog dana, u nedjelju kroz jutro, podiglo se nekoliko završnih redova podzida te je time uspješno obnovljena i druga lokacija u sklopu ove radionice.
Zahvaljujemo našim domaćinima na izuzetno ugodnom gostovanju te se nadamo ponovnoj suradnji i još kojoj radionici u ovom suhozidno bogatom mjestu.
Tekst: Dora Raič Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa. Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. […]
Read More »