2. Festival Kamna Kras – Pliskovica 20. – 21. rujna 2014.
Tekst i foto: MŠC
Izuzetan program naših slovenskih kolega nas je motivirao za odlazak na ovaj festival iako su vremenske prognoze sa raznih izvora djelovale vrlo obeshrabrujuće. Kako je program bio ispunjen mnoštvom zanimljivih aktivnosti koje je fizički nemoguće sve pohoditi, odlučili smo se za varijantu umjetničke klesarske radionice za početnike koju će voditi dipl.ing. obrade kamena Jelena Uršič, radionicu suhozida iskusnog suhozidara Borisa Čoka te pješačku turu po Poti kamna i kamnarstva pod vodstvom Anje Škabar i Danila Ravbara. Osim toga svakako smo htjeli prisustvovati sajmu alata i oruđa za obradu kamena te subotnjem koncertu.
Za nas je festival počeo u Dutovlju, malom mjestu između Sežane i Pliskovice koje osim što slovi kao najrodniji poljoprivredni krajobraz kraške regije poznato je i po omalom muzeju Pepin kraški vrt. Pepin kraški vrt je projekt slovenskog krajobraznog arhitekta Boruta Benedejčiča i Tanje Godnič koji je 2009. godine osvojio najbolju ocjenu i zlatnu medalju u kategoriji malih vrtova na Hampton Court Palace Flower Show –u. Njegov dizajn u dva dijela kao prvi dio obuhvaća tradicionalnu krašku kuću i okućnicu, a drugi dio je područje posvećeno radovima u polju. Posebnost je ovog muzeja u tradiciji i samoodrživosti koju su prakticirali stanovnici kraškog područja. Naime kroz predstavljanje kustosice muzeja dolazi se do saznanja o praksi koja zasigurno odumire ali je svom srećom donekle sačuvana u ovom projektu. Naravno, kuća i ‘namještaj’ koji se nalazi u okućnici je građen od kamena, a u drugom dijelu muzeja se nalazi pastirska hiška na ‘pašnjaku’ te manja hiška kroz čiju su izgradnju navodno mladi Krašani učili graditi ova kamena pastirska skloništa.
Izvor: http://www.propepa.si/index.php/component/k2/item/76-pepin-kra%C5%A1ki-vrt
Osim tradicionalnog dizajna tu je i priča o Pepi i njenom tradicijskom životnom stilu koju je sastavila Tanja Godnič.
Nakon posjeta muzeju, krenuli smo ka Pliskovici.
Ovaj dio Krasa je zaista živopisan i poznat kao vinogradarsko područje pa se putem nerijetko viđaju nasadi trte, kako slovenci nazivaju vinovu lozu, no smatram neobičnim činjenicu da su zadržali tradicionalnu armaturu vinograda pa umjesto betonskih stupova i dalje koriste drvo kao građevni materijal.
Sljedeće jutro je počeo Festival Kamna in Kamnarstva, za nas klesarskom radionicom koju je vodila Jelena Uršič dipl.ing. obrade materijala (kamena) sa Višje strokovne šole ŠC Srećka Kosovela u Sežani i njena asistentica Maruša Ličen. Kako radi kao profesorica u Sloveniji i često surađuje sa školarcima iz Hrvatske te Bosne i Hercegovine puno nam je olakšala uvodno predavanje jer je pričala našim jezikom. Jelena je kroz 2 dana odradila 4 radionice od 3 sata što nije umanjivalo njen entuzijazam kao ni broj posjetitelja radionica. Klesali smo tako svatko svoj motiv na prethodno obrađenom kraškom vapnencu – unito.
Kao što je i najavljivano, kiša je padala neumorno pa smo doznali da je niz od naših željenih radionica otkazan. Boris Čok je otkazao svoju radionicu suhozida za koju se čekalo do zadnjeg trena ali kiša ipak nije dozvolila njeno održavanje. Krenuli smo izviditi lokaciju na kojoj se namjeravalo zidati i našli smo je. Navodno se radi o lokaciji gdje bi u skorijoj budućnosti trebalo niknuti vanjsko kazalište sa kamenim daskama koje život znače, a cilj radionice Borisa Čoka bio je podizanje duplog zida na ulazu u livadu.
Tako smo odlučili posjetiti glavno mjesto festivala predviđeno za večernji koncert i izlagače. Kiša je uplašila mnoštvo izlagača, s razlogom, jer se radilo o nekih 50 mm kiše u periodu od 2 sata tako da je od izloženih 20ak štandova samo 7 izlagača odlučilo nastupiti. Većinom su to bila poduzeća koja se bave obradom mramora, kamena te poneki klesari umjetnici. Osim štandova bila su tu dva šatora, jedan predviđen za koncert a drugi za klesarsku radionicu obrtnika, umjetnika, profesora te studenata iz škole u Sežani koji su se, teško je reći natjecali, predstavljali publici kroz svoj rad.
Kako smo već tu doznali da je i nastupno predavanje otkazano te naša željno očekivana pješačka tura po poti kamna i kamnarstva, utjehu smo potražili u koncertu Zvita Feltna (Spigana Felga) koji su nas oduševili coverima naših dalmatinskih pisama te također slovenskim tradicionalnim pjesmama.
Drugi dan festivala je započeo iznimno sunčano no tura je svejedno otkazana pa smo svratili do središnje lokacije festivala u nadi da se pojavilo više izlagača što nažalost nije bio slučaj. Kako smo čuli od domaćih, nismo samo mi bili nezadovoljni zbog niza otkazanih radionica zbog kiše već i cijela organizacijska ekipa Razvojnog Društva Pliska i Youth Hostel Pliskovica koja nažalost nije mogla natkriti cijeli prostor Kamnih poti u Krasu.
Iako je loše vrijeme spriječilo održavanje velikog dijela aktivnosti, mora se odati poštovanje odličnoj ekipi iz Razvojnog Društva Pliska koja sad već drugu godinu zaredom organizira ovakav događaj i iako sa manjom količinom kamena, uvjetno rečeno, od nas u Hrvatskoj stvarno se trude valorizirati svoje resurse i integrirati se u više djelatnosti radi zajedničkog cilja.
Dogodine nadamo se!
…
Dropbox galerija iz ove reportaže:
https://www.dropbox.com/sh/271czx6ok5kyxag/AADfXEsynoWTFeYvxbJ_Z0MJa?dl=0
Facebook galerije:
https://www.facebook.com/
https://www.facebook.com/
Najava/announcing: Petrebišća XIII.
Najavljujemo i pozivamo zainteresirane studente i mlade profesionalce na 13. suhozidni međunarodni volonterski kamp – Petrebišća XIII., koji će se održati 30. srpnja – 7. kolovoza 2022. u napuštenom ljetnom selištu Petrebišća na Učki.
We proudly announce the 13th dry stone international student/young professionals’ volunteer camp – Petrebišća XIII. The camp will be held in an abandoned dry-stone seasonal village Petrebišća on Učka mountain, July 30th – August 7th 2022.
Sudionici će:
– naučiti osnove suhozidne gradnje
– naučiti oblikovati kamen malim ručnim alatom
– sagraditi suhozid ”iz nule”
– obnavljati seoske kućice, suhozidnu i drvenu infrastrukturu
– sudjelovati u međunarodnom neformalnom suhozidnom natjecanju i natjecanju u balotama!
Participants will:
- learn dry stone basics
- learn to shape stone using hand tools
- build a dry stone wall ”from scratch”
- repair a stone slate roof
- renovate dry stone and wooden village infrastructure
- participate in an informal dry stone competiton and a petanque competition!
Osim radnog programa, pripremili smo program predavanja i razgovora o ruralnom graditeljskom naslijeđu i vezanim temama, kao i pješačku i planinarsku turu po PP Učka.
There will be interesting lectures about building techniques, architectural heritage and related topics, as well as a walking and hiking tour along NP Učka.
Lokacija – jučer, danas, sutra
Napušteno ljetno selište Petrebišća iznad Mošćeničke Drage smješteno je u udolini ispod glavnog hrpta Učke. Uz spomeničku važnost za kulturu života na ovom prostoru, ovaj slikoviti lokalitet je otvaranjem Mitsko-Povijesne staze Trebišća-Perun dobio i turistički značaj kao jedan od njenih ključnih punktova. U suradnji udruge Dragodid i Općine Mošćenička Draga 2010. pokrenuta je organizacija ljetnih studentskih radionica kroz koje bi se, praktičnim radom na obnovi selišta, znanja o tradicijskim graditeljskim tehnikama prenijela na novu generaciju mladih profesionalaca. Namjera je obnovljene objekte i uređene površine pretvoriti u sadržaje poput planinarskog skloništa za posjetitelje Parka prirode Učka i otvorenog prostora za kulturna događanja.
Location – past, present, future
Petrebišća is an abandoned seasonal village of simple stone huts, situated on a high plateau on Učka mountain and surrounded by forest. The History and Mythology Trail Trebišća-Perun was established by Nature park Učka, adding touristic key-point significance to Petrebišća village. Since 2010., Dragodid Association, Mošćenička Draga Municipality and Nature Park Učka in collaboration have organized summer students’ workshops in Petrebišća. The goal is to transfer knowledge about traditional building techniques to generations of future young professionals. Reconstructed dry-stone buildings and landscape features are to be re-used as hikers’ shelters and open spaces for various cultural events.
Kome je radionica namijenjena?
Radionica je namijenjena studentima i mladim profesionalcima koji se bave prostorom, gradnjom i baštinom, te koje zanimaju tradicionalne tehnike gradnje, rad i zabava u prirodi.
Za ostale zainteresirane su (uz najavu) dobrodošli kraći jedno/dvo-dnevni posjeti. Sudionici moraju biti punoljetni.
Who is the workshop for?
The workshop is open for building and heritage students and enthusiasts interested in traditional building techniques and simple rewarding outdoor work.
Others are welcome to visit us for a day or two (upon prior notice). All participants must be 18+ years old.
Kako je organiziran kamp?
Smještaj tijekom radionice je u vlastitim šatorima i vrećama na lokaciji, u kampu na livadi s podosta hlada. Nema tople i tekuće vode a količina potrošnje vode je ograničena. Veliki šator služi kao kuhinja i zajednički dnevni boravak. Tuš je kamperski a WC poljski, pobliže šumski. GSM signal postoji ali je slab a struja se koristi samo za punjenje baterija. Na raspolaganju su tri obroka dnevno, od čega jedan ili dva kuhana. Vegetarijanci su dobrodošli. Dnevna zaduženja sudionika uključuju pomoć u pripremi hrane te održavanje reda u kampu i selu.
Iznos participacije: 350 kn. Jezik radionice engleski/hrvatski.
How is the camp organized?
The camp is situated on a nice and shady meadow. Everybody brings their own waterproof tent, sleeping bag & mattress. A big military tent is put up as a kitchen, storeroom and “living room” for all. Limited water usage, pit toilet, campers’ shower, 3 meals per day (1-2 cooked). Vegetarians welcome. GSM signal is weak, electricity is used only for charging batteries. Participants help with the food preparation and camp maintenance.
Participation fee: 350 kn. Working language: English/Croatian.
Kako se prijaviti?
Ako smo vas zainteresirali, prijave šaljite do 1.7. na adresu info@dragodid.org
Prijava mora sadržavati: ime i prezime, fakultet (ili druga organizacija), godina rođenja, kontakt mobitel, mail adresa.
Uz osnovne podatke šaljite nam i nešto kroz što ćemo vas najbolje ukratko upoznati. Prikaz onoga čime se inače bavite, koji su vam interesi i što vas je motiviralo za radionicu, na način koji vam najbolje leži – tekst, fotografije, crtež, ili bilo koju drugu formu. Cijenit ćemo duhovitost i kreativnost u prijavi. Kod selekcije sudionika će nam upravo kvaliteta vaših prijava biti od pomoći.
How to apply?
Send your applications until July 1st on: info@dragodid.org
Your application must contain: first and last name, University (or other organisation), birth year, contact mobile phone, e-mail address.
Along with your basic information send us something that will help us get to know you a little bit. Show us what you do, what your interests are, what motivated you to apply. Pick a form that suits you best: text, photo, drawing or anything else. Creative and witty applications will be appreciated. The quality of your applications will help us with participants selection.
Vidimo se na planini!
See you up on the mountain!
Najavljujemo i pozivamo zainteresirane studente i mlade profesionalce na 13. suhozidni međunarodni volonterski kamp – Petrebišća XIII., koji će se održati 30. srpnja – 7. kolovoza 2022. u napuštenom ljetnom selištu Petrebišća na Učki. We proudly announce the 13th dry stone international student/young professionals’ volunteer camp – Petrebišća XIII. The camp will be held in […]
Read More »