Foto 1. Uručenje naslova”stručnjak za suhozidnu gradnju” (Slomedia)
Nekoliko važnih koraka k certifikaciji umijeća suhozidne gradnje je učinjeno u susjednoj Sloveniji.
U okviru Partnerstva za očuvanje i obnovu krške suhozidne baštine osmišljen je i proveden program obuke za umijeće suhozidne gradnje na temelju kojeg su po prvi put početkom ove godine četiri majstora stekli naslov ”stručnjak za suhozidnu gradnju” (slobodni prijevod izraza “izvedenec za kraško suhozidno gradnjo“). Radi se o trećoj, najvišoj razini kvalifikacije, a naslov je kompatibilan i sa standardima Centra za visoko obrazovanje u Sežani i Zavoda za zaštitu kulturne baštine Slovenije. Edukacija se sastoji od 10 sati teorijskog dijela koji se održava na Arhitektonskom fakultetu i 30-40 sati praktičnog rada, koji se održavaju u obliku suhozidnih radionica u Srednjoj školi građevine, geodezije i okoliša u Ljubljani te na terenu, u gradovima članovima Udruge povijesnih gradova Slovenije.
Pokrenuli su i proces upisa zanimanja “suhozidar” u slovenski katalog nacionalnih strukovnih kvalifikacija.
Na ovom tragu, podsjećamo kako se Europski tjedan vještina stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju održava početkom prosinca. Ukoliko vas ova tema zanima, inspiraciju možete potražiti i na konferenciji „Strukovno obrazovanje i osposobljavanje i cjeloživotno učenje“, koja će se održati 28. studenog 2016. u Zagrebu u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
Dragodid na Lastovu ili Radno na praznik rada
Tekst: Mislav Tovarac
Foto: Anton Divić, Ines Bačan, Mislav Tovarac
U tjednu koji je prethodio međunarodnom prazniku rada bili smo pozvani održati jednu višednevnu radionicu, tj. podržati radnu akciju izgradnje suhozida na ulazu u OPG Podanje na Lastovu. Akcija je organizirana od strane Udruga Dobre Dobričević i Udruga Rukatac i Piculja Lastovo u vidu plana i programa, a podržana od naše strane u vidu edukacije i izvedbe. Suhozidi na Lastovu prisutni su u podjednakoj količini i funkciji kao i na ostatku obale i otocima pa smo prateći te parametre prionuli na posao. Zadatak je bio sagraditi 45 metara niskog zida koji slijedi cestu na ulazu u OPG Podanje te sprečava urušavanje terena sa te strane. Na naše veliko olakšanje dočekao nas je pripremljen, očišćen teren i obilje materijala za gradnju. Prvi dan je prošao u pripremi i selekciji materijala za gradnju, nešto temeljenja i dosta dolaženja sebi nakon dugog putovanja, te smo potegnuli samo manji dio zida, no i to je bilo dovoljno i za volontere i domaćine koji su nam kroz sve dane nudili vrhunsku okrepu u domaćim proizvodima, pitkim i jestivim.
Drugi dan je prošao u radnoj atmosferi, no vrućine koje su već tada rasle do 30 stupnjeva i manjak bilo kakvog vjetra učinio je dan dosta iscrpljujućim. Na sreću imali smo pomoć mehanizacije i inspirativnu količinu domaćeg vina da nam pomogne pregrmiti sve poteškoće.
Ostali dani prošli su u sjenovitijem dijelu gradilišta te je time i posao išao lakše, temeljni red zida bio je položen pa nam je ostalo jedino zidanje, bez kopanja i popratnih radnji vezanih uz gradnju. Promjena sezone i duži dan ostavili su nam i dovoljno vremena za razgledavanje otoka nakon radnog vremena što za razliku od gradilišta nismo fotodokumentirali, pa nastavno u tom tonu, ovo je konačni rezultat.
Želimo se zahvaliti organizatorima, Udruzi Dobre Dobričević, Udruzi Rukatac i Piculja Lastovo, svim volonterima i volonterkama, domaćinima OPG Podanje na uloženom vremenu, trudu i dobroj volji. Nadamo se da ćete nas zvati ponovno.
Pozdrav!
Tekst: Mislav Tovarac Foto: Anton Divić, Ines Bačan, Mislav Tovarac U tjednu koji je prethodio međunarodnom prazniku rada bili smo pozvani održati jednu višednevnu radionicu, tj. podržati radnu akciju izgradnje suhozida na ulazu u OPG Podanje na Lastovu. Akcija je organizirana od strane Udruga Dobre Dobričević i Udruga Rukatac i Piculja Lastovo u vidu plana […]
Read More »