Prenosima sa stranica Grada Vodnjana-Dignano
Ponedjeljak, 05.05.2014.
[ park_kazuna_2014_flyerl.pdf ] Klikni za download (1545.8 Kb)
Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u Gradu Vodnjanu najavljena je osma po redu akcija “Moj kažun – La mia casita” koja će se održati od 9. do 24. svibnja u Vodnjanu.
Ovogodišnja tema akcije je “Gradnja suhozida” koja će se prikazivati u “Parku kažuna” pored sjevernog izlaza iz Vodnjana.
“Ponosni smo na ovu manifestaciju koju održavamo već osam godina. Tijekom tih godina uspjeli smo obnoviti šezdesetak kažuna, pomoću bespovratnih sredstava obnovljeno je više od 200 kažuna na privatnim parcelama. S obzirom da na Vodnjanštini postoji oko 2000 kažuna, to je više od 10% do sada obnovljenih kažuna što nije zanemariv broj. Nećemo se zaustavljati i naravno da ćemo nadalje ulagati u obnovu suhozida i kažuna, a posebno smo ponosni što je rezultat akcije probuđena svijest i promjena kulture prema ovim vrednotama našega kraja. Naime, nekad su se suhozidi devastirali i kažuni nisu bili cijenjeni, a danas se opet vraćamo tradiciji i očuvanju autohtonih tradicionalnih vrijednosti te pogotovo najmlađi shvaćaju važnost obnove i čuvanja kako suhozida tako i kažuna,” istaknuo je gradonačelnik Vodnjana Klaudio Vitasović na početku konferencije.
Akcija će trajati ukupno 3 tjedna, a pokazne radionice suhozida održavat će se svaki petak i subotu (9.5.,10.05., 16.5., 17.05., 23.5. i 24.5.) od 9 do 19 sati. “Pokazne radionice održat će se na lokaciji “Parka kažuna” i to upravo izgradnjom suhozida koji će ograđivati Park.,” najavila je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i opću upravu Nensi Giachin Marsetič. “Oplemenjivanje i uređenje Parka nastavljamo s postavljanjem informativnih tabela/info ploča koje će objašnjavati sadržaje “Parka kažuna” na više jezika. Time bi dovršili drugu fazu uređenja Parka,” istaknula je Giachin Marsetič te dodala, “ove godine nećemo imati svečano otvorenje jer ćemo na sam dan početka akcije odmah krenuti s posjetama osnovnih škola koje se odazivaju u velikom broju te vole sve više biti aktivni dio “Mojeg kažuna”. Prva škola koja nam dolazi je Osnovna škola “Šijana”.”
U sklopu akcije i ove godine sve posjetitelje očekuje vlakić kojim možete obići prekrasne dijelove Vodnjanštine te vidjeti lokacije na kojima se u toku prethodnih akcija već obnovilo puno kažuna. Svakoga tjedna rute s vlakićem se mijenjaju te se mogu pogledati različite lokacije i kažuni. Vožnja vlakićem je besplatna i nije se potrebno najaviti. Vlakić kreće s lokacije “Parka kažuna”, a vozi svake subote u 10 sati i u 17 sati.
Ovogodišnji novitet je i izložba dječjih likovnih radova na temu “Kažunić, moj kažunić” koja će se prezentirati na otvorenom, a moći će se pogledati i tijekom cijelog ljeta.
U svrhu edukacije i prezentacije stručnog dijela priče o kažunima i suhozidima, u petak, 16. svibnja u 14 sati na lokaciji “Parka kažuna” održat će se stručna predavanja pod nazivom “RoofOfRock” – projekt pokrenut uz pomoć fonda IPA Adriatic CBC.,u organizaciji IDA-e d.o.o.
Direktorica Turističke zajednice grada Vodnjana Morena Smoljan Makragić istaknula je da će se i ove godine održati biciklijada pod nazivom Bumbarbike Maraton. U subotu, 24. svibnja je okupljanje u Istarskoj ulici na parkiralištu, a start predviđan za 17 sati. Cilj je na lokaciji Parka kažuna gdje će sve sudionike dočekati okrijepa. Ove godine biciklisti imaju mogućnost voziti stazama od 20 ili 30 kilometara, a za dječicu postoji ruta od 5 kilometara.
“Zahvaljujem se gospodinu Branku Orbaniću, koordinatoru svih radova i pokaznih radionica. Također hvala poduzeću Kapitel koje svake godine podržavaju našu akciju te brojnim majstorima koji nesebično daju znanje svim sudionicima,” na kraju konferencije naglasio je Vitasović
Više informacija možete potražiti i od:
– Nensi Giachin Marsetič – 052 535 953 / 099 219 63 32
– Carmen Toffetti Štifanić – 052 535 961
Planet Brusnik
Piše: Ana Burić
Foto: Vis Archipelago Unesco Global Geopark, Alternatura, Ana Burić
Početkom listopada sudjelovali smo kao partneri na projektu “Planet Brusnik” organiziran od strane Vis Archipelago Unesco Global Geoparka, te financiran preko natječaja za Financiranje projekata/programa/aktivnosti iz područja kulture i društvenih događanja u 2022. godini Splitsko dalmatinske županije – Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport.
Cilj projekta bio je promocija I očuvanje, te upoznavanje ljudi s geološkom, prirodnom, kulturnom I povijesnom baštinom crnog bisera Viškog arhipelaga, malenog otočića Brusnika smještenog 13 nautičkih milja (oko 23,5 km) jugozapadno od Komiže. Brusnik je otok veličine svega 0,049 m2, no prepun specifičnih karakteristika koji ga čine jedinstvenim. Naime, Brusnik (kao i Jabuka) građen je od subvulkanskog dijabaza (od kojeg se izrađuju brusevi za oštrenje noževa, odakle potiče i samo ime) nastalog kristalizacijom magme pred više od 150 milijuna godina na putu iz dubokog magmatskog centra prema površini Zemlje. Ono što ga dodatno čini zanimljivim je činjenica da je Brusnik otok koji konstantno „raste“ tj. izdiže se čemu svjedoče konglomerati od oblutaka s paleo-žala smješteni na samom vrhu otoka.
Unatoč izrazito nepristupačnom položaju uzrokovanim izloženosti snažnim južim i zapadnim vjetrovima i surovim vremenskim uvjetima, no zahvaljujući bogatom morskom dnu, kroz povijest Brusnik je odigrao bitnu ulogu u razvoju ribarstava i maritimne kulture te predstavlja jedinstveni spomenik ribarske arhitekture. Na otoku se, uz ribarske nastambe na samom žalu koje su služile za soljenje riba i zaklon ribarima, nalaze i prirodni bazeni ograđeni također suhozidnom tehnikom magmatskim stijenama, koji su služili za čuvanje ulovljenih jastoga, tzv jastožere. Jastožere su smještene u samom centru otoka, u klancu s depresijom ispunjenom morskom vodom.
Program je bio osmišljen kao dvodnevna radionica obnove suhozidnih struktura ribarskih nastambi građenih od valutica dijabaze raznih veličina koje čine Brusničko žalo. Upravo zbog morfološke specifičnosti i izloženosti vremenskim prilikama i neprilikama, zbog jake tramontane prvi dan radionice bili smo primorani promijeniti raspored te je planirani program održan u prostorijama Geoparka u Komiži. Geolog Geoparka Filip Prelec održao je uvodno predavanje prijavljenim sudionicima o geološkoj povijesti samog otoka začinjeno brojnim zanimljivostima i činjenicama. Alen Čikada predstavnik Kallokve i član Dragodida održao je predavanje o krškim lokvama i njihovim obnovama, dok je Ana Burić, također iz Dragodida, održala predavanje o suhozidnoj baštini i samoj Udruzi.
Drugi dan radionice vrijeme nas je poslužilo pa smo rano ujutro isplovili s komiške rive, te se uputili put Brusnika.
Broj prijavljenih sudionika premašio je prvotna očekivanja pa je put do lokacije bio organiziran s dva jako različita plovila, kako izgledom, brzinom, tako i doživljajem, tradicionalnom gajetom falkušom, te gliserom.
Kao organizatori bili smo dio brzog tima koji je do Brusnika stigao gliserom za nepunih 45 min. Čekajući ostatak obišili smo i istražili otok, te definirali točnu lokaciju planirane obnove.
Nakon što je ostatak doplovio falkušom krenulo je upoznavanje s lokalitetom i samo zidanje. Jedno jako zanimljivo suhozidanje, pogotovo za ovaj dio Jadrana koji je većinski građen od vapnenca i dolomita. Naime, magmatsko porijeklo, te stalni utjecaj mora i vjetra oblikovao je stijene u izrazito teške, predivne, masivne oblutke u svim nijansama sive boje.
Lokalitet koji smo obnavljali nalazi se na plaži na sjeverozapadnoj strani otoka okrenutoj prema Svetom Andriji. Na obje strane plaže (SI i JZ) nalazile su se suhozidine strukture koje su ribari gradili kao nastambe za višednevni boravak dok su tu boravili zbog pučinskog ribolova. Nastambe su bile nepravilnih formi, sa zidovima građenim suhozidnom tehnikom od oblutaka dijabaze sa samog žala, pokrivene borovom građom sa susjednog Svetog Andrije. Strukture na sjevroistočnoj strani plaže, zahvaljujući boljoj poziciji u odnosu na snažne vjetrove ostale su bolje sačuvane, a nama su poslužile kao referentni primjer za obnovu nastambi na zapadnoj strani vale gdje su od originalnih struktura ostale samo naznake.
Iako su osnove zdanja ipak jednake, zidanje ovakvim kamenom zbog svog oblika, težine pokazalo se kao vrlo specifično i interesantno iskustvo.
Petnaestak volontera s dva voditelja u cca 3 sata savladalo je navedene tehnike i obnovilo je zamišljeni obim. Zadovoljni obavljenim radom okrijepili smo se, pokupili naš i zatečen otpad, pozdravili se s endemskim crnim guštericama, te napustili otok ostavivši obnovljene ribarske nastambe na milost i nemilost nemilosrdnim vremenskim prilikama na otvorenom moru.
Na povratku za Komižu ekipe su se zamijenile u brodovima kako bi svi imali priliku doživjeti iskustvo plovidbe na jednoj od šest novoizgrađenih replika falkuš e-jedinstvenog modela drvene gajete tradicionalne za Komižu koju su ribari razvili prilagodivši je uvjetima ribolova i navigacije na najudaljenijim rutama (više o falkuši: https://www.gajetafalkusa.com/hr/, http://ars-halieutica.hr/).
I za kraj, jedreći nazad, s Brusnikom i sutonom u pozadini, imali smo priliku saznati mnoge zanimljivost o povijesti i maritimnoj baštini Komiže, povijesti i razvoju falkuše, njenoj veličini i važnosti od strane kapetana Pina Vojković.
Put do lokacije tradicionalnom gajetom s jednog pučinskog otoka na još manji otok vulkanskog porijekla, suhozidanje magmatskim stijenama, gotovo svi volonteri iz različitih zemalja, činjenice su koje su ovu radionicu učinili vrlo egzotičnom i nadamo se sličnim akcijama u budućnosti.
Piše: Ana Burić Foto: Vis Archipelago Unesco Global Geopark, Alternatura, Ana Burić Početkom listopada sudjelovali smo kao partneri na projektu “Planet Brusnik” organiziran od strane Vis Archipelago Unesco Global Geoparka, te financiran preko natječaja za Financiranje projekata/programa/aktivnosti iz područja kulture i društvenih događanja u 2022. godini Splitsko dalmatinske županije – Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, […]
Read More »