Evo kako crnogorski arhitekti interpretiraju svoju mediteransku i planinsku graditeljsku baštinu:
link na priručnik: http://www.gom.cg.yu/files/1205677991.pdf
(dio članka iz CGekonomista od 9.2.2008. http://www.cgekonomist.com/?broj=13&clanak=723):
Sve aktuelnija sfera arhitektonskog tretmana prostora Crne Gore obogaćena je nedavno objavljenom, posebno vrijednom publikacijom „Savremeni izraz tradicionalnih kuća u Crnoj Gori“. Publikacija je nastala kao plod zajedničke akcije institucija koje su među najpozvanijim da se stručno i odgovorno njom bave, a koje su, prema ocjenama stručne javnosti, u tome apsolutno i uspjele.
Na osnovu zahtjeva Ministarstva turizma i zaštite životne sredine i Ministarstva za ekonomski razvoj, kao i tehničku pomoć GTZ-a – Njemačke tehničke saradnje, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Podgorici dobio je važan zadatak u dijelu stručnog rada na predmetnoj temi, što je rezultiralo stvaranjem materijala koji je u ovoj publikaciji veoma kvalitetno i sadržajno prezentovan.
Sa zadovoljstvom, entuzijazmom i profesionalnom etikom, tim mladih arhitekata bavio se jedinstvenim prostorom Crne Gore u kontekstu graditeljskog nasljeđa i njegovog tretmana, a sve u skladu sa savremenim trenutkom društva i potrebama čiji smo svjedoci.
Kao jedan od autora publikacije, arhitekta mr Veljko Radulović za CG Ekonomist ističe da su građeni oblici tradicionalnih kuća, nezavisno od perioda i mjesta nastanka, uvijek bili izvor smisla i osjećaja za logiku prirode, ekonomiju prostora i proporciju.
(…)
Radionica obnove suhozida u Drveniku
Tekst: Dora Raič
Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič
Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa.
Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. U najvećem dijelu riječ je o podzidu maslinika, koji se kreće od nekih 0,5 m pa do skoro 2 m visine. S obzirom na nešto manji broj sudionika prvoga dana radionice, u petak, odlučili smo za zagrijavanje urediti sami početak staze. Na odabranoj lokaciji podzid je bio skoro u potpunosti urušen te se po običaju krenulo od rašćišćavanja vegetacije i razasutog materijala. Za završetak zone obnove odredili smo dio podzida na kojem je stepenasto bilo ugrađeno nekoliko povećeg kamenja, za koje smo zaključili da su postavljeni kako bi se lakše popelo do maslinika.
Do kraja radnog dijela dana, uspješno je uređen početni dio staze i obnovljeno oko 6 m podzida.
Narednog dana, ekipa je dobila pojačanje te smo se odlučili prihvatiti obnove najizazovnijeg dijela podzida. Riječ je o skoro 2 m visokom dijelu podzida, na kojem su bile 3 velike provale. S obzirom na visinu podzida, s provalama je proklizala i velika količina zemlje te je prije gradnje bilo potrebno ukloniti.
Zajedničkim snagama, naizgled veliki zalogaj brzo je savladan. Teren je raščišćen, materijal za gradnju sortiran te se započelo s formiranjem novog lica.
Prije nastavka radova, a nakon marende u odličnom društvu, počastili smo se partijom balota na ponajljepšem zogu na našoj obali.
Napunjenih baterija, vratili smo se u radnu atmosferu. Pohvale sudionicima koji su bili zainteresirani, motivirani i vrlo brzo pohvatali principe građenja te smo u nekoliko preostalih sati drugog dana radionice podigli veći dio podzida.
Zadnjeg radnog dana, u nedjelju kroz jutro, podiglo se nekoliko završnih redova podzida te je time uspješno obnovljena i druga lokacija u sklopu ove radionice.
Zahvaljujemo našim domaćinima na izuzetno ugodnom gostovanju te se nadamo ponovnoj suradnji i još kojoj radionici u ovom suhozidno bogatom mjestu.
Tekst: Dora Raič Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa. Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. […]
Read More »