Izložba fotografija „Čovjek i kamen“, čiju pripremu i organizaciju potpisuju članovi Planinarskog kluba „Subra“, otvorena je u subotu u Dvorani Park. Postavku čine fotografije nastale tokom dvije radionice posvećene tradicionalnoj gradnji suvomeđe i suhozida.
Radionice su prethodnih mjeseci održane kod planinarskih domova „Za vratlom“ i „Orjen sedlo“. Izložbu su podržali Sekretarijat za prostorno planiranje Opštine Herceg Novi, Turistička organizacija Herceg Novi, Herceg fest i Nevladina organizacija „Sinergija“.

„Planinarski klub „Subra“ ne želi, niti ima mogućnosti da bude onaj koji sve vrijeme ima glavnu ulogu u očuvanju starih puteva i tradicionalne gradnje u zeleđu Herceg Novog. Šira zajednica, ali i nadležne službe imaju priliku da postanu zamajac turističke valorizacije ruralnog nasljeđa našeg zaleđa, kazao je Starčević. On je naglasio da bez institucinalnog okvira, koji će znati da zaštiti tradicionalnu gradnju i bez njene valorizaciju, sve druge aktivnosti na tom području mogu biti kontraproduktivne… Jer, tamo gdje ima novca a nema kontrole i planova, nastaje stihija, smatra Starčević.
Tradicionalna gradnja suvomeđe i suhozida svakako je tema koja zaslužuje više okruglih stolova koji bi uputili na razmišljanje ko smo, odakle smo i gdje bi trebalo da idemo, smatra sekretar za prostorno planiranje, izgradnju, komunalne djelatnosti i zaštitu životne sredine Mladen Kadić.
„Graditeljsko naljeđe Herceg Novog je takvo da mi koji se bavimo planiranjem i izgradnjom, nikako ne smijemo da zaboravimo suštinu i smisao ove teme i da s pažnjom inkorporiramo novu gradnju u ambijent sa starim objektima. Stari objekti moraju ostati vertikala graditeljskog nasljeđa, odnosno graditeljske budućnosti Herceg Novog“, kazao je sekretar Kadić.
On je podsjetio je da je u toku tender za izbor obrađivača prostorno urbanističkog plana do 2030. godine a jedna od osnovnih obaveza koje će obrađivač morati da se pridržava je vođenje računa o ruralnim predjelima i planovi za njihovo aktiviranje u cilju turističke valorizacije.
„Kamen simbolizuje vječnost. Imamo specifičnu ruralnu sredinu koju moramo sačuvati i što više promovisati jer je to ono što moderan čovjek cijeni i što će strani turisti rado posjećivati, kazala je direktorica Turističke organizacije Herceg Novi Bojana Blagojević. Podršku projektu tradicionalne gradnje kamenom, koju na svojim radionicama promoviše PK „Subra“, pružila je i JUK „Herceg Fest“. Vršilac dužnosti direktora „Herceg festa“ dramski pisac Stevan Koprivica kazao je da je ta institucija našla zajednički imenitelj sa PK „Subra“ – kulturološki i civilizacijski argumenti života u Herceg Novom, Boki i regionu.
Izložba fotografija „Čovjek i kamen“ se može pogledati u foajeu Dvorane Park do 10. avgusta.
Izvještaj: Sv. Barbara, Konavle
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj umijeća suhozidne gradnje, uz članove udruge Dragodid.
O LOKALITETU
Srednjovjekovno groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare smješteno je sjeverno od sela Dubravka u Konavlima na lokalitetu Varino brdo, izloženo suncu i vjetru, ali ujedno i s prekrasnim pogledom na gotovo cijelo Konavle s tipičnim krškim poljem. Crkvena parcela ograđena je suhozidom dugim oko 150 metara i s dva ulaza. Groblje je sačuvano gotovo in situ s grobovima smještenim na terasastima padinama orijentacije većinom sjeveroistok – jugozapad. Groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare jedno je od najvrijednijih izvorno sačuvanih srednjovjekovnih sakralnih cjelina na širem dubrovačkom području. 2016. godine postaje dijelom UNESCO-ve svjetske baštine.
TIJEK OBNOVE I EDUKACIJE
Program obnove je započeo edukativnom radionicom za sve zainteresirane volontere u periodu od 22. do 25. lipnja, 2019. Uz naše članove, obnovu suhozida i prezentaciju tehnike gradnje predvodio je lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina. Mina se od početka godine nalazi na popisu nositelja umijeća suhozidne gradnje Ministarstva kulture. Svojim umijećem vrlo aktivno djeluje na području Konavala, te valja spomenuti da je Mina 2000. godine izgradio i zapalio posljednju klačinu (japjenicu) u Konavlima.
Kroz četverodnevnu radionicu, uz prisutnost volontera iz Konavala i Dubrovnika, se obnovilo oko 50 metara zida na sjeveroistočnom dijelu parcele gdje je zid bio najviše oštećen i zatrpan kamenjem koje se tu godinama odlagalo. Najprije je trebalo otkopati isto kako bi se došlo do lica zida, zatim ga presložiti do same krune zida koji je na tom dijelu visok do 120 cm s unutarnjeg dijela parcele. Polaznici radionice su imali priliku saznati više informacija o samom lokalitetu i načinu upravljanja od strane Jelene Beželj, mlade arheologinje i predstavnice partnera u projektu – Muzeja i galerija Konavala. Ovu fazu programa je uspješno dokumentirala ekipa Vizantropa čiji je film moguće pogledati na njihovom Youtube kanalu. Mina je sa svojim pomagačem – Vlahom Pržićem, do kraja lipnja obnovio preostali dio zida gdje je na najvećem dijelu bilo potrebno izravnati krunu zida.
ZAVRŠNICA PROGRAMA OBNOVE
Završni dio programa se odvio 2. listopada kada je održana pokazna radionica gradnje suhozida za 70 učenika 3. i 4. razreda Osnovne škole Gruda, te učenike područnih škola Dubravka, Pridvorje, Popovići i Radovčići. Radionicu je također predvodio Ivo Antunović – Mina, s članicom naše udruge i uz pomoć učiteljica Osnove škole Gruda, kao partnera programa. Djeci su na početku radionice podijeljene zaštitne rukavice, te su bili podijeljeni u tri grupe. Uz pomoć voditelja, vješto su postavljali kamenje na zid i zapunjali sredinu sa sitnim kamenjem. Ovime je službeno završen projekt čiji je program prvenstveno uključivao edukaciju građana o važnosti kulturne baštine – stećaka kao nepokretne arheološke baštine, te nematerijalne baštine umijeća suhozidne gradnje. Program je financiralo Ministarstvo kulture, a partneri su bili udruga Dragodid, Muzeji i galerije Konavala, te Osnovna škola Gruda.
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj […]
Read More »