Publikacija “Kratki vodič za politiku ruralnog razvoja EU nakon 2013. godine”
ENRD (Europska mreža za ruralni razvoj – European Network for Rural Development) je na svojim stranicama objavila novu publikaciju “Short Guide on EU Rural Development Policy, after 2013” – kratki vodič koji na jednostavan način predstavlja promjene koje će se dogoditi u politici ruralnog razvoja EU nakon 2013. godine.
Publikacija je dostupna na ovom
linku.
Preporučujemo i ostale publikacije na stranici ENRD-a, osobito časopis “EU Rural Review” koji je dostupan u pdf formatu na nekoliko jezika. Do sada obrađene teme su:
Forestry and rural development (November 2011), Agricultural product quality: a success factor for EU rural areas (July 2011), Public Goods and Rural Development (March 2011), Employment and Social Inclusion (December 2010), Cultivating competitiveness of the EU farm, agri-food and forest sectors (October 2010), Rural Development and Climate Change (May 2010), Rural Diversity (Jan 2010), Creativity and Innovation in EU Rural Development (Dec 2009), The European Agricultural Fund for Rural Development (Oct 2009)
EU Rural Review | European Network for Rural Development
Novi newsletter mreže PREPARE
Mreža PREPARE (Partnership for Rural Europe) objavila je novi newsletter prosinac 2011 s novostima iz mreže, najavama događaja i mogućnostima za suradnju.
PREPARE newsletter 12/2011 | MREŽA PREPARE
Bespovratna sredstva iz programa IPARD za Mjeru 302
Treći krug natječaja iz programa IPARD za Mjeru 302 “Diversifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti” objavljen je 2. siječnja, a trajat će do 29. veljače 2012. godine.
Preneseno / više informacija na stranicama Odraz-a.
Grad Zagreb raspisao niz natječaja za udruge civilnog društva
Natječaj za projekte iz područja promicanja zdravlja: javni natječaj za dodjelu financijskih potpora za sufinanciranje programa/projekata udruga i drugih pravnih i fizičkih osoba iz područja promicanja zdravlja za 2012. Rok prijave je 3. veljače 2012. Opširnije
Natječaj za programe/projekte iz područja zaštite okoliša i održivog razvoja: javni natječaj za dodjelu financijskih potpora za sufinanciranje programa/projekata iz područja zaštite okoliša i održivog razvoja. Rok prijave je 3. veljače 2012. Opširnije
Natječaj za programe/projekte udruga iz područja održive energetske politike te suzbijanja posljedica klimatskih promjena i prilagodbe tim promjenama za 2012.: javni natječaj za dodjelu financijskih potpora za sufinanciranje programa/projekata iz područja održive energetske politike te suzbijanja posljedica klimatskih promjena i prilagodbe tim promjenama za 2012. Rok prijave je 3. veljače 2012. Opširnije
Natječaj za projekte iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređivanje kvalitete života osoba s invaliditetom: javni natječaj za dodjelu financijskih potpora za sufinanciranje programa/projekata iz područja socijalnog i humanitarnog značenja za unapređivanje kvalitete života osoba s invaliditetom. Rok prijave je 3. Veljače 2012. Opširnije
Natječaj Europske komisije – Partnerski programi za organizacije civilnog društva
Europska komisija objavila je natječaj u sklopu instrumenta za potporu civilnom društvu u IPA zemljama na temu „Partnerski programi za organizacije civilnog društva“ kao potpora regionalnim tematskim mrežama. Rok za dostavu prijedloga projekata je 13. travnja 2012.
Preneseno / Više informacija na stranicama Odraz-a.
Najave: etnološka izložba Tradicionalna drvena arhitektura – Odranski Obrež
U Galeriji Vladimir Bužančić, Centra za kulturu Novi Zagreb, u četvrtak, 19. siječnja, s početkom u 20 sati, otvara se etnološka izložba ‘Tradicionalna drvena arhitektura – Odranski Obrež’. Autorice izložbe su Margareta Biškupić, dipl. etn., ravnateljica Muzaja Turopolja, te Josipa Matijašić, dipl. etn., kustosica. Izložba predstavlja dio etnološkog istraživanja tradicijskog graditeljstva na području Novog Zagreba i Turopolja koje su autorice provele i stručno obradile tijekom 2011. godine. Ovim dijelom istraživanja obuhvaćeno je mjesto Odranski Obrež, gdje je utvrđeno 19 objekata in situ.
Više informacija: http://www.czk-novi-zagreb.hr
Nagrada COAL
Nagrada Coal (Coalition pour l’art et le développement durable) dodjeljuje se za projekte koji integriraju teme suvremene umjetnosti i okoliša. Cilj je promovirati i podržati vitalnu ulogu koju imaju umjetnost i kreativnost u podizanju svijesti, podupiranju konkretnih rješenja te kulture ekologije. Nagrada je 2012. godine fokusirana na radove koji se bave ruralnim pitanjima i poljoprivredom. Okuplja veliki broj faktora: promjene krajolika, gubitak bioraznolikosti, intenzivno ratarstvo, baština, pristup zemlji itd. Coal poziva umjetnike da ponovno promisle o ovim važnim temama, za novi pristup koji uzima u obzir složenost i komplementarnost ekosustava. Dodjela nagrade organizira se 15. ožujka, u Le Laboratoire, Pariz, privatnom umjetničkom centru specijaliziranom za spajanje umjetnosti i znanosti. Nagrada iznosi 10.000 €. Rok prijave je 12. veljače 2012.
www.projetcoal.org
Uplata članarine za 2012. godinu
Pozivamo sve članove Hrvatske sekcije ECOVAST-a da najkasnije do kraja veljače uplate članarinu za 2012. godinu. Iznos članarine i dalje je nepromijenjen i iznosi 100 kuna za fizičke te 400 kuna za pravne osobe. Članarine se uplaćuju na račun Hrvatske sekcije ECOVAST-a broj 2360000-1101585029 kod Zagrebačke banke (kao poziv na broj upišite Vaš OIB). Potvrdu o uplati molimo pošaljite na adresu: Hrvatska sekcija ECOVAST-a, Zagreb, Froudova 78., Fax: 01 610 1881 (Valerija Kelemen Pepeonik), e-mail: info@ecovast.hr
Zbog poznatih financijskih razloga u protekloj godini nismo uspjeli dobiti planirana sredstva za projekte tako da smo sve aktivnosti proveli isključivo volonterskim radom, a brojne materijalne troškove snosili su sami članovi. Novcem od članarina za 2012. nećemo moći financirati velike projekte već će on biti dostatan samo za “hladni pogon”: troškove poštarine, zakup servera, članarine u međunarodnim asocijacijama i slično.
Ukoliko još niste, a želite postati član Hrvatske sekcije ECOVAST-a molimo popunite prijavnicu.
Ostale najave:
International Green Week
Berlin, 20.-29. siječnja 2012
http://www.gruenewoche.de
SAC-SEPA Conference “Valuing Ecosystems: Policy, Economic and Management Interactions”
Edinburgh, 3.-4. travnja 2012.
http://www.sac.ac.uk/research/projects/landeconomy/featured/sacsepaconf/
First European Market of Local Products
Auvergne, Francuska, 10.-12. svibnja 2012.
http://drustvo-podezelje.si/files/PRePlet/dokumenti/marche_europeen.pdf
Rural at the Edge – the 2nd Nordic conference for rural research
Joensuu, Finska, 21.-23. svibnja 2012.
http://www.mua.fi/ruralattheedge/
Vaš ECOVAST tim
Planet Brusnik
Piše: Ana Burić
Foto: Vis Archipelago Unesco Global Geopark, Alternatura, Ana Burić
Početkom listopada sudjelovali smo kao partneri na projektu “Planet Brusnik” organiziran od strane Vis Archipelago Unesco Global Geoparka, te financiran preko natječaja za Financiranje projekata/programa/aktivnosti iz područja kulture i društvenih događanja u 2022. godini Splitsko dalmatinske županije – Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport.
Cilj projekta bio je promocija I očuvanje, te upoznavanje ljudi s geološkom, prirodnom, kulturnom I povijesnom baštinom crnog bisera Viškog arhipelaga, malenog otočića Brusnika smještenog 13 nautičkih milja (oko 23,5 km) jugozapadno od Komiže. Brusnik je otok veličine svega 0,049 m2, no prepun specifičnih karakteristika koji ga čine jedinstvenim. Naime, Brusnik (kao i Jabuka) građen je od subvulkanskog dijabaza (od kojeg se izrađuju brusevi za oštrenje noževa, odakle potiče i samo ime) nastalog kristalizacijom magme pred više od 150 milijuna godina na putu iz dubokog magmatskog centra prema površini Zemlje. Ono što ga dodatno čini zanimljivim je činjenica da je Brusnik otok koji konstantno „raste“ tj. izdiže se čemu svjedoče konglomerati od oblutaka s paleo-žala smješteni na samom vrhu otoka.
Unatoč izrazito nepristupačnom položaju uzrokovanim izloženosti snažnim južim i zapadnim vjetrovima i surovim vremenskim uvjetima, no zahvaljujući bogatom morskom dnu, kroz povijest Brusnik je odigrao bitnu ulogu u razvoju ribarstava i maritimne kulture te predstavlja jedinstveni spomenik ribarske arhitekture. Na otoku se, uz ribarske nastambe na samom žalu koje su služile za soljenje riba i zaklon ribarima, nalaze i prirodni bazeni ograđeni također suhozidnom tehnikom magmatskim stijenama, koji su služili za čuvanje ulovljenih jastoga, tzv jastožere. Jastožere su smještene u samom centru otoka, u klancu s depresijom ispunjenom morskom vodom.
Program je bio osmišljen kao dvodnevna radionica obnove suhozidnih struktura ribarskih nastambi građenih od valutica dijabaze raznih veličina koje čine Brusničko žalo. Upravo zbog morfološke specifičnosti i izloženosti vremenskim prilikama i neprilikama, zbog jake tramontane prvi dan radionice bili smo primorani promijeniti raspored te je planirani program održan u prostorijama Geoparka u Komiži. Geolog Geoparka Filip Prelec održao je uvodno predavanje prijavljenim sudionicima o geološkoj povijesti samog otoka začinjeno brojnim zanimljivostima i činjenicama. Alen Čikada predstavnik Kallokve i član Dragodida održao je predavanje o krškim lokvama i njihovim obnovama, dok je Ana Burić, također iz Dragodida, održala predavanje o suhozidnoj baštini i samoj Udruzi.
Drugi dan radionice vrijeme nas je poslužilo pa smo rano ujutro isplovili s komiške rive, te se uputili put Brusnika.
Broj prijavljenih sudionika premašio je prvotna očekivanja pa je put do lokacije bio organiziran s dva jako različita plovila, kako izgledom, brzinom, tako i doživljajem, tradicionalnom gajetom falkušom, te gliserom.
Kao organizatori bili smo dio brzog tima koji je do Brusnika stigao gliserom za nepunih 45 min. Čekajući ostatak obišili smo i istražili otok, te definirali točnu lokaciju planirane obnove.
Nakon što je ostatak doplovio falkušom krenulo je upoznavanje s lokalitetom i samo zidanje. Jedno jako zanimljivo suhozidanje, pogotovo za ovaj dio Jadrana koji je većinski građen od vapnenca i dolomita. Naime, magmatsko porijeklo, te stalni utjecaj mora i vjetra oblikovao je stijene u izrazito teške, predivne, masivne oblutke u svim nijansama sive boje.
Lokalitet koji smo obnavljali nalazi se na plaži na sjeverozapadnoj strani otoka okrenutoj prema Svetom Andriji. Na obje strane plaže (SI i JZ) nalazile su se suhozidine strukture koje su ribari gradili kao nastambe za višednevni boravak dok su tu boravili zbog pučinskog ribolova. Nastambe su bile nepravilnih formi, sa zidovima građenim suhozidnom tehnikom od oblutaka dijabaze sa samog žala, pokrivene borovom građom sa susjednog Svetog Andrije. Strukture na sjevroistočnoj strani plaže, zahvaljujući boljoj poziciji u odnosu na snažne vjetrove ostale su bolje sačuvane, a nama su poslužile kao referentni primjer za obnovu nastambi na zapadnoj strani vale gdje su od originalnih struktura ostale samo naznake.
Iako su osnove zdanja ipak jednake, zidanje ovakvim kamenom zbog svog oblika, težine pokazalo se kao vrlo specifično i interesantno iskustvo.
Petnaestak volontera s dva voditelja u cca 3 sata savladalo je navedene tehnike i obnovilo je zamišljeni obim. Zadovoljni obavljenim radom okrijepili smo se, pokupili naš i zatečen otpad, pozdravili se s endemskim crnim guštericama, te napustili otok ostavivši obnovljene ribarske nastambe na milost i nemilost nemilosrdnim vremenskim prilikama na otvorenom moru.
Na povratku za Komižu ekipe su se zamijenile u brodovima kako bi svi imali priliku doživjeti iskustvo plovidbe na jednoj od šest novoizgrađenih replika falkuš e-jedinstvenog modela drvene gajete tradicionalne za Komižu koju su ribari razvili prilagodivši je uvjetima ribolova i navigacije na najudaljenijim rutama (više o falkuši: https://www.gajetafalkusa.com/hr/, http://ars-halieutica.hr/).
I za kraj, jedreći nazad, s Brusnikom i sutonom u pozadini, imali smo priliku saznati mnoge zanimljivost o povijesti i maritimnoj baštini Komiže, povijesti i razvoju falkuše, njenoj veličini i važnosti od strane kapetana Pina Vojković.
Put do lokacije tradicionalnom gajetom s jednog pučinskog otoka na još manji otok vulkanskog porijekla, suhozidanje magmatskim stijenama, gotovo svi volonteri iz različitih zemalja, činjenice su koje su ovu radionicu učinili vrlo egzotičnom i nadamo se sličnim akcijama u budućnosti.
Piše: Ana Burić Foto: Vis Archipelago Unesco Global Geopark, Alternatura, Ana Burić Početkom listopada sudjelovali smo kao partneri na projektu “Planet Brusnik” organiziran od strane Vis Archipelago Unesco Global Geoparka, te financiran preko natječaja za Financiranje projekata/programa/aktivnosti iz područja kulture i društvenih događanja u 2022. godini Splitsko dalmatinske županije – Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, […]
Read More »