Tekst: Mario Zaccaria, DRAGODID
Foto: MZ, Romina Tominić, Eros Grubišić, Ivan Oštarčević
Mundanije/Rab (20-22.11) - U sklopu projekta “Suhozidni mentori”, koji ima za cilj da izvorni graditelj prenese lokalnu suhozidnu tehniku volonterima, pozvani smo na čudoviti otok Rab. Čudoviti jer nije nalik većini tužnih zimskih priča o otocima.
Reći ćemo vam i zašto.
Naime, otok Rab (podijeljen administrativno na lokalne samouprave Grada Raba i Općine Lopar) ima tu sreću što ima aktivnu lokalnu zajednicu koju vodi naš domaćin Planinarsko društvo Kamenjak koja se trudi da otočani ne zapadnu u zimsku letargiju.
Na ovoj radionici nije bilo klasičnih duplica (dva lica i unutrašnjost napunjena kamenjem manjih dimenzija – škaljom) već ponovo postavljanje opalih rubnjaka Tomašićevog puta iz 1932.g., nazvanom po dr. Tomašiću, prvom predsjedniku PD Kamenjak. (foto: Ivan Gamera Oštarčević).
Društvo je dobilo ime po najvišem otočnom vrhu (408 m).
Svatko si je spontano “uzeo” dio urušenog za obnovu.
Ubrzo je nastala tišina proparana zvucima udarcima na kamenu.
Rubove je bilo potrebno ponovo vratiti i osigurat se da ne stoje na kliznoj podlozi prema van. Ne valja nikad “šparati” na škalji u fugama.
Neke rubnjake nije bilo moguće ponovo nabaviti u provaliji u koju su završili te bi se blokovi odvajali batom s unutarnje strane staze iz čije kosine izvire “živa stijena”.
S vidilice (koju je izgradilo Kamenjak) puca pogled na stari grad Rab i okolicu te na druge otoke, od lunskog poluotoka do Lošinja. Kišno jugo nam je uskratilo fotografiju pogleda.
Gospodin Marinko Krstaš, energični predsjednik PD Kamenjak. U slobodno vrijeme imali smo priliku uživati u Marinkovom društvu uz bokun kozjeg sira, maslina i vina. Sve sa njegovog OPG-a. (foto: Ivan Gamera Oštarčević).
Uz bok su bili ništa manje vrijedni članovi Kamenjak, gospođa Višnja, gospon Rajko i gospodin Ivo Olip, dobri duh s Raba – kako ga opisuju prijatelji, zaljubljenik u otok i vlasnik robinzonskong kampa Zidine.
Manje je poznata činjenica da je inženjer Ante Premužić, po kojem je slavna Premužićeva staza na Velebitu dobila ime, na otoku Rabu rukovodio izgradnju čak dvije staze! Prvu je duga 8 kilometara, a proteže se hrptom otoka, od kampa u Loparu do zaseoka Matići u Supetarskoj dragi. Dio ove staze je osunčan, dok drugi dio prolazi kroz prekrasnu šumu crnike. Posvuda su vidljivi tragovi ljudske gospodarske aktivnosti kroz duge poljoprivredne i pregonske suhozide (za stočarstvo).
Radionica za dan Zemlje 22.4. – spajanje dijelova postojeće Premužićeve staze. Članovi Kamenjaka imaju ambiciozan plan da povežu postojeću stazu na novu, dugu 15 kilometara ( sa geodetom), i koja počinje od uvale Mišnjak, gdje je i pristanište trajekta.
Na određenim mjestima pored puta stoje geomantijske točke otoka. Rab je i Geološki park (uz Sv.Grgura i Goli otok) za ljubitelje znanosti.
Fruga – predivna lokva na predivnoj visoravni.
Premužićeva staza 2 vodi od Kampora kroz park-šumu Dundo sve do južne obale Kalifronta i zatim duž obale do poluotoka Frkanj i uvale Sv. Eufemija. Dugačka je 15 kilometara i uglavnom prolazi kroz šumu.
Radionica obnove suhozida u Drveniku
Tekst: Dora Raič
Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič
Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa.
Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. U najvećem dijelu riječ je o podzidu maslinika, koji se kreće od nekih 0,5 m pa do skoro 2 m visine. S obzirom na nešto manji broj sudionika prvoga dana radionice, u petak, odlučili smo za zagrijavanje urediti sami početak staze. Na odabranoj lokaciji podzid je bio skoro u potpunosti urušen te se po običaju krenulo od rašćišćavanja vegetacije i razasutog materijala. Za završetak zone obnove odredili smo dio podzida na kojem je stepenasto bilo ugrađeno nekoliko povećeg kamenja, za koje smo zaključili da su postavljeni kako bi se lakše popelo do maslinika.
Do kraja radnog dijela dana, uspješno je uređen početni dio staze i obnovljeno oko 6 m podzida.
Narednog dana, ekipa je dobila pojačanje te smo se odlučili prihvatiti obnove najizazovnijeg dijela podzida. Riječ je o skoro 2 m visokom dijelu podzida, na kojem su bile 3 velike provale. S obzirom na visinu podzida, s provalama je proklizala i velika količina zemlje te je prije gradnje bilo potrebno ukloniti.
Zajedničkim snagama, naizgled veliki zalogaj brzo je savladan. Teren je raščišćen, materijal za gradnju sortiran te se započelo s formiranjem novog lica.
Prije nastavka radova, a nakon marende u odličnom društvu, počastili smo se partijom balota na ponajljepšem zogu na našoj obali.
Napunjenih baterija, vratili smo se u radnu atmosferu. Pohvale sudionicima koji su bili zainteresirani, motivirani i vrlo brzo pohvatali principe građenja te smo u nekoliko preostalih sati drugog dana radionice podigli veći dio podzida.
Zadnjeg radnog dana, u nedjelju kroz jutro, podiglo se nekoliko završnih redova podzida te je time uspješno obnovljena i druga lokacija u sklopu ove radionice.
Zahvaljujemo našim domaćinima na izuzetno ugodnom gostovanju te se nadamo ponovnoj suradnji i još kojoj radionici u ovom suhozidno bogatom mjestu.
Tekst: Dora Raič Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa. Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. […]
Read More »