Znanje i umijeće proizvodnje živog vapna na tradicijski način je trajno zaštićeno nematerijalno kulturno dobro RH. Prenosimo članak o važnosti vapna i načinu gradnje vapnike – tradicijske poljske peći, uz pomoć koje Tomislav Brkić iz Grduna na Dobri i danas proizvodi vapno.
Članak u cijelosti pročitajte ovdje: Znanje i umijeće proizvodnje živog vapna na tradicijski način u Grdunu
”…U blizini mog zemljišta jedan zanatlija obrađivao je kamen za paljenje vapna. To je bio glavni izvor prihoda toj obitelji. Živo vapno vozili su u Metliku, Jastrebarsko i Pisarovinu, gdje su bili dok nisu prodali vapno. Pomagao sam im obrađivati kamen, kako bi uz svoj posao, nešto dodatno zaradio. Puno sam naučio o tom tradicijskom zanatu, ni sluteći da ću se jednog dana baviti tim, po meni teškim, ali umjetničkim poslom. 1990. oženio sam se, a supruga je radila sa mnom u istoj tvrtki. Počeli smo zajednički, uz posao, proizvoditi vapno kao ekološki proizvod , bez pomagala, starim tradicijskim načinom paljenja vapna. Tvornica je otišla u stečaj, a mi smo dobili otkaz, dobio sam otpremninu od sedam tisuća kuna i s tim novcem obnovili svom vapniku u svom dvorištu i prvi u Hrvatskoj 2003. godine otvorili obrt pod nazivom “Eko vapno EMA”, po djeci Matiji i Ani, koji su hodali bosi po kamenju u dvorištu i danas znaju sve o vapnarenju…”
Brošura za korisnike mjere održavanja suhozida
Objavljena je brošura o tzv. IAKS mjerama Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., među kojima je i operacija 10.1.10. Održavanje suhozida. Brošura je dostupna ovdje.
Utjecaj poljoprivrede na okoliš i ruralni prostor u cjelini je vrlo velik, te se kroz tri IAKS mjere nastoji umanjiti ili zaustaviti negativni utjecaj poljoprivrede na prirodne resurse i bioraznolikost:
MJERA 10 Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene
MJERA 11 Ekološki uzgoj
MJERA 13 Plaćanja područjima s prirodnim i ostalim posebnim ograničenjima
Budući da se za prijavu, administrativnu kontrolu i praćenje koristi Integrirani administrativni kontrolni sustav (IAKS), ove su mjere poznate kao IAKS mjere. Potpora se može zatražiti na način da se u propisanom roku podnese jedinstveni zahtjev u nekoj od podružnica Agencije za plaćanja, te da se ispune svi uvjeti za ostvarenje potpore.
Isječci iz brošure:
Objavljena je brošura o tzv. IAKS mjerama Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., među kojima je i operacija 10.1.10. Održavanje suhozida. Brošura je dostupna ovdje. Utjecaj poljoprivrede na okoliš i ruralni prostor u cjelini je vrlo velik, te se kroz tri IAKS mjere nastoji umanjiti ili zaustaviti negativni utjecaj poljoprivrede na prirodne resurse […]
Read More »