Već tri godine Festival Levande u Velom Grablju na otoku Hvaru ne može proći bez suhozida i udruge Dragodid. Nisu to radovi kao nekad na auto-cestama, ali bratstva i jedinstva ne nedostaje. I dok je prošle godine bio čak jedan ekstra sudionik i to Slovenac na bicikli u punoj opremi, ove godine, radionica je bila opet jednako posjećena i jednako tako internacionalna. Škotlanđanin sa povremenim prebivalištem u Starom Gradu, te Toni i Josipa, oboje Dragodiđani u ulogama suhozidara, ali i kao organizacijskim pojačanjem festivala, kojemu volontera nikada ne fali, podigli su jedan usputni suhozid. Baš kao i prošle godine. Stoga i donosimo foto dokumentaciju od ove i prošle godine, ne bi li se sve učinilo nekako većim i važnijim.
Povijest Velog Grablja povijest je levande, uspona i pada, no svemu tome je dakako prethodilo kultiviranje krajolika tehnikom gradnje u suho, zbog čega je ovo mjesto tek 20-ak minuta vožnje ili 45 minuta hoda od razvikanog Hvara, na listi eko etno sela splitsko-dalmatinske županije. Ambiciozno zamišljeno, ali na terenu upitno. Velo Grablje svakako je dom suhozida kako piše na novim propagandnim majicama, no ispred svoje kuće trebalo bi se počistiti, urediti i obnoviti ne samo suhozide i kuće, već i život, makar cijele godine u selu živi tek nekoliko žitelja. Udruga Pjover sa ”moto-kultivatorom” marke Grande, odnosno maksimalno angažiranim Ivanom Zaninovićem i svim članovima udruge, te volonterima čini maksimalno, ako ne i sve da malo misto živne barem tijekom dva dana. Tako ostane samo 363 dana da se još nešto dogodi. (F. B.)
sa Festivala levande Velo Grablje 2012.
sa Festivala levande Velo Grablje 2013.
Dragodid na Lastovu ili Radno na praznik rada
Tekst: Mislav Tovarac
Foto: Anton Divić, Ines Bačan, Mislav Tovarac
U tjednu koji je prethodio međunarodnom prazniku rada bili smo pozvani održati jednu višednevnu radionicu, tj. podržati radnu akciju izgradnje suhozida na ulazu u OPG Podanje na Lastovu. Akcija je organizirana od strane Udruga Dobre Dobričević i Udruga Rukatac i Piculja Lastovo u vidu plana i programa, a podržana od naše strane u vidu edukacije i izvedbe. Suhozidi na Lastovu prisutni su u podjednakoj količini i funkciji kao i na ostatku obale i otocima pa smo prateći te parametre prionuli na posao. Zadatak je bio sagraditi 45 metara niskog zida koji slijedi cestu na ulazu u OPG Podanje te sprečava urušavanje terena sa te strane. Na naše veliko olakšanje dočekao nas je pripremljen, očišćen teren i obilje materijala za gradnju. Prvi dan je prošao u pripremi i selekciji materijala za gradnju, nešto temeljenja i dosta dolaženja sebi nakon dugog putovanja, te smo potegnuli samo manji dio zida, no i to je bilo dovoljno i za volontere i domaćine koji su nam kroz sve dane nudili vrhunsku okrepu u domaćim proizvodima, pitkim i jestivim.
Drugi dan je prošao u radnoj atmosferi, no vrućine koje su već tada rasle do 30 stupnjeva i manjak bilo kakvog vjetra učinio je dan dosta iscrpljujućim. Na sreću imali smo pomoć mehanizacije i inspirativnu količinu domaćeg vina da nam pomogne pregrmiti sve poteškoće.
Ostali dani prošli su u sjenovitijem dijelu gradilišta te je time i posao išao lakše, temeljni red zida bio je položen pa nam je ostalo jedino zidanje, bez kopanja i popratnih radnji vezanih uz gradnju. Promjena sezone i duži dan ostavili su nam i dovoljno vremena za razgledavanje otoka nakon radnog vremena što za razliku od gradilišta nismo fotodokumentirali, pa nastavno u tom tonu, ovo je konačni rezultat.
Želimo se zahvaliti organizatorima, Udruzi Dobre Dobričević, Udruzi Rukatac i Piculja Lastovo, svim volonterima i volonterkama, domaćinima OPG Podanje na uloženom vremenu, trudu i dobroj volji. Nadamo se da ćete nas zvati ponovno.
Pozdrav!
Tekst: Mislav Tovarac Foto: Anton Divić, Ines Bačan, Mislav Tovarac U tjednu koji je prethodio međunarodnom prazniku rada bili smo pozvani održati jednu višednevnu radionicu, tj. podržati radnu akciju izgradnje suhozida na ulazu u OPG Podanje na Lastovu. Akcija je organizirana od strane Udruga Dobre Dobričević i Udruga Rukatac i Piculja Lastovo u vidu plana […]
Read More »