U Trstu je 12. studenoga 2015. održana završna konferencija projekta Roof Of Rock čiji je cilj bio napraviti zajednički plan za održivo iskorištavanje, očuvanje i promicanje pločastoga vapnenca, stvoriti važeće smjernice te unaprijediti pojedinačne i zajedničke sposobnosti očuvanja ovog zajedničkog elementa prirodne i kulturne baštine na krškom dijelu Jadranske obale. Dragodid je u projektu sudjelovao kao vanjski stručnjak na kulturnoj i prirodnoj valorizaciji pločastog vapnenca na području Dubrovačko-neretvanske županije. Na završnoj konferenciji prezentirani su rezultati i realizirane aktivnosti projekta te iskustva prikupljena na terenu. Završni izvještaj projekta je dostupan ovdje: http://bit.ly/1HKfhOJ
Izvor: Dunea
U Trstu je održana završna konferencija projekta Roof Of Rock – Vapnenac kao zajednički nazivnik prirodne i kulturne baštine duž krške obale Jadranskog mora, u organizaciji Sveučilišta u Trstu – Odjel za matematiku i geofiziku. Sudjelovale su predstavnice DUNEA-e Helena Brčić i Franica Miloš.
Također i DUNEA-ini vanjski stručnjaci – Hrvatski geološki institut, koji je odradio geološka istraživanja pločastog vapnenca i Udruga Dragodid, koja ja radila na kulturnoj i prirodnoj valorizaciji pločastog vapnenca na području Dubrovačko-neretvanske županije. Na završnoj konferenciji prezentirani su rezultati i realizirane aktivnosti projekta te iskustva prikupljena na terenu.
Cilj projekta RoofOfRock, sufinanciranog kroz IPA Prekogranični program Adriatic 2007.-2013., bio je napraviti zajednički plan za održivo iskorištavanje, očuvanje i promicanje pločastoga vapnenca, stvoriti važeće smjernice te unaprijediti pojedinačne i zajedničke sposobnosti očuvanja ovog zajedničkog elementa prirodne i kulturne baštine na krškom dijelu Jadranske obale. Geološka studija utvrdila je najveću pojavnosti pločastog vapnenca u središnjem i jugozapadnom dijelu Hercegovine, središnjim dalmatinskim otocima, poluotoku Pelješcu, području oko Trogira i Benkovca, zapadnom dijelu Istre i sredšnjem dijelu Krasa/Carso u Sloveniji i Italiji.
Korištenje pločastog vapnenca kao građevinskog materijala jedna je od glavnih zajedničkih karakteristika istočnog Jadrana. Cijelom su području, na kojem se provodio projekt, nedostajale zajedničke smjernice za održivo iskorištavanje pločastog vapnenca u prostornom planiranju i područjima zaštite prirodne i kulturne baštine kao i preporuke za izmjenu zakonodavstva u ovim područjima.
Kroz rad Udruge Dragodid dokumentiran je dio vernakularne arhitekture od pločastog vapnenca na otoku Korčuli i poluotoku Pelješcu. Ruralna područja Pelješca i Korčule u velikoj su mjeri ostala netaknuta što daje rijedak uvid u izvorni izgled pučke arhitekture. Također mogu poslužiti kao prototip na kojem se mogu temeljiti buduće akcije za obnovu. Korištenje baštine kroz održivi ruralni eko turizam mogao bi biti veza između prošlosti i tradicije te budućeg razvoja u skladu s Programom ruralnog razvoja. Tri građevine su odabrane kao pokazni primjeri: kuća „U Cvitka“ koja se nalazi u mjestu Donja Nakovana na poluotoku Pelješcu, agrarne kućice u Postrani/Žrnovo i Bobana lazi, Aleja kod Groblja u Vela Luci.
Na konferenciji su također predstavljeni i RoofOfRock WebGIS i aplikacija za mobilne telefone. Sve znanje, rezultati i dokumentacija dobiveni u sklopu projekta uključeni su u sveobuhvatne internetske i mobilne GIS aplikacije pomoću kojih je moguće razmjenjivati sve informacije u vezi s projektom s bilo kojim krajnjim korisnikom, u uredu ili na terenu.
Oni korisnicima omogućuju istraživanje geoloških podataka, slojeva karte, lokacija zgrada i kamenoloma te pregledavanje odabranih 3D modela zgrada zajedno s pripadajućim arhitektonskim elementima. Aplikacija WebGIS korisniku također pruža informacije povezane s ograničenjima te smjernice za korištenje pločastog vapnenca.
Aplikacija WebGIS dostupna je na http://bit.ly/1YMWGFQ. Aplikacija za mobilne telefone također je dostupna za operativni sustav Android na platformi Google Play (http://bit.ly/1PDgtWO) i za operativni sustav iOS na platformi Apple App Store (http://apple.co/1YMWIgY).
Regionalna razvojna agencija DUNEA je u sklopu provedbe projekta izdala dvije publikacije. „Zajedničke smjernice i preporuke za izmjenu zakonodavstva“ namijenjene su vlasnicima objekata s ugrađenim pločastim vapnencem i investitorima koji žele upotrijebiti taj prirodni kamen kao ploče za krovopokrivanje, ploče za popločavanje dvorišta, prozorske klupčice ili druge građevinske elemente, izvedbu kamenih kućica ili postavljanje suhozida. Smjernice su također namijenjene i stručnoj javnosti, a izdane su na četiri jezika: engleski, talijanski, slovenski i hrvatski.
Druga publikacija nosi naziv „Roof Of Rock“ i namjenjena je općoj javnosti kako bi predstavila jedinstvo oblika i bogatstvo izraza krške obale Jadranskog mora. Knjiga dokumentira sve važne rezultate i ishode projekta , zajedno sa smjernicama i konkretnim prijedlogom za zakonske promjene koje su hitno potrebne ako želimo sačuvati ovu vrijednu baštinu i u budućnosti.
Glavni nositelj projekta je Geološki zavod Slovenije zajedno s projektnim partnerima : Sveučilište u Trstu – Odjel za matematiku i geofiziku, Općina San Dorligo della Valle/Opčina Dolina, Znanstveno istraživački centar Koper, Javni zavod park Škocjanske jame, Javna ustanova Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke – HERAG, Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Agencija za razvoj Zadarske županije – ZADRA NOVA, Istarska razvojna agencija – IDA, Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA d.o.o. dok je pridruženi partner Regija Veneto.
Najava/announcing: Petrebišća XIII.
Najavljujemo i pozivamo zainteresirane studente i mlade profesionalce na 13. suhozidni međunarodni volonterski kamp – Petrebišća XIII., koji će se održati 30. srpnja – 7. kolovoza 2022. u napuštenom ljetnom selištu Petrebišća na Učki.
We proudly announce the 13th dry stone international student/young professionals’ volunteer camp – Petrebišća XIII. The camp will be held in an abandoned dry-stone seasonal village Petrebišća on Učka mountain, July 30th – August 7th 2022.
Sudionici će:
– naučiti osnove suhozidne gradnje
– naučiti oblikovati kamen malim ručnim alatom
– sagraditi suhozid ”iz nule”
– obnavljati seoske kućice, suhozidnu i drvenu infrastrukturu
– sudjelovati u međunarodnom neformalnom suhozidnom natjecanju i natjecanju u balotama!
Participants will:
- learn dry stone basics
- learn to shape stone using hand tools
- build a dry stone wall ”from scratch”
- repair a stone slate roof
- renovate dry stone and wooden village infrastructure
- participate in an informal dry stone competiton and a petanque competition!
Osim radnog programa, pripremili smo program predavanja i razgovora o ruralnom graditeljskom naslijeđu i vezanim temama, kao i pješačku i planinarsku turu po PP Učka.
There will be interesting lectures about building techniques, architectural heritage and related topics, as well as a walking and hiking tour along NP Učka.
Lokacija – jučer, danas, sutra
Napušteno ljetno selište Petrebišća iznad Mošćeničke Drage smješteno je u udolini ispod glavnog hrpta Učke. Uz spomeničku važnost za kulturu života na ovom prostoru, ovaj slikoviti lokalitet je otvaranjem Mitsko-Povijesne staze Trebišća-Perun dobio i turistički značaj kao jedan od njenih ključnih punktova. U suradnji udruge Dragodid i Općine Mošćenička Draga 2010. pokrenuta je organizacija ljetnih studentskih radionica kroz koje bi se, praktičnim radom na obnovi selišta, znanja o tradicijskim graditeljskim tehnikama prenijela na novu generaciju mladih profesionalaca. Namjera je obnovljene objekte i uređene površine pretvoriti u sadržaje poput planinarskog skloništa za posjetitelje Parka prirode Učka i otvorenog prostora za kulturna događanja.
Location – past, present, future
Petrebišća is an abandoned seasonal village of simple stone huts, situated on a high plateau on Učka mountain and surrounded by forest. The History and Mythology Trail Trebišća-Perun was established by Nature park Učka, adding touristic key-point significance to Petrebišća village. Since 2010., Dragodid Association, Mošćenička Draga Municipality and Nature Park Učka in collaboration have organized summer students’ workshops in Petrebišća. The goal is to transfer knowledge about traditional building techniques to generations of future young professionals. Reconstructed dry-stone buildings and landscape features are to be re-used as hikers’ shelters and open spaces for various cultural events.
Kome je radionica namijenjena?
Radionica je namijenjena studentima i mladim profesionalcima koji se bave prostorom, gradnjom i baštinom, te koje zanimaju tradicionalne tehnike gradnje, rad i zabava u prirodi.
Za ostale zainteresirane su (uz najavu) dobrodošli kraći jedno/dvo-dnevni posjeti. Sudionici moraju biti punoljetni.
Who is the workshop for?
The workshop is open for building and heritage students and enthusiasts interested in traditional building techniques and simple rewarding outdoor work.
Others are welcome to visit us for a day or two (upon prior notice). All participants must be 18+ years old.
Kako je organiziran kamp?
Smještaj tijekom radionice je u vlastitim šatorima i vrećama na lokaciji, u kampu na livadi s podosta hlada. Nema tople i tekuće vode a količina potrošnje vode je ograničena. Veliki šator služi kao kuhinja i zajednički dnevni boravak. Tuš je kamperski a WC poljski, pobliže šumski. GSM signal postoji ali je slab a struja se koristi samo za punjenje baterija. Na raspolaganju su tri obroka dnevno, od čega jedan ili dva kuhana. Vegetarijanci su dobrodošli. Dnevna zaduženja sudionika uključuju pomoć u pripremi hrane te održavanje reda u kampu i selu.
Iznos participacije: 350 kn. Jezik radionice engleski/hrvatski.
How is the camp organized?
The camp is situated on a nice and shady meadow. Everybody brings their own waterproof tent, sleeping bag & mattress. A big military tent is put up as a kitchen, storeroom and “living room” for all. Limited water usage, pit toilet, campers’ shower, 3 meals per day (1-2 cooked). Vegetarians welcome. GSM signal is weak, electricity is used only for charging batteries. Participants help with the food preparation and camp maintenance.
Participation fee: 350 kn. Working language: English/Croatian.
Kako se prijaviti?
Ako smo vas zainteresirali, prijave šaljite do 1.7. na adresu info@dragodid.org
Prijava mora sadržavati: ime i prezime, fakultet (ili druga organizacija), godina rođenja, kontakt mobitel, mail adresa.
Uz osnovne podatke šaljite nam i nešto kroz što ćemo vas najbolje ukratko upoznati. Prikaz onoga čime se inače bavite, koji su vam interesi i što vas je motiviralo za radionicu, na način koji vam najbolje leži – tekst, fotografije, crtež, ili bilo koju drugu formu. Cijenit ćemo duhovitost i kreativnost u prijavi. Kod selekcije sudionika će nam upravo kvaliteta vaših prijava biti od pomoći.
How to apply?
Send your applications until July 1st on: info@dragodid.org
Your application must contain: first and last name, University (or other organisation), birth year, contact mobile phone, e-mail address.
Along with your basic information send us something that will help us get to know you a little bit. Show us what you do, what your interests are, what motivated you to apply. Pick a form that suits you best: text, photo, drawing or anything else. Creative and witty applications will be appreciated. The quality of your applications will help us with participants selection.
Vidimo se na planini!
See you up on the mountain!
Najavljujemo i pozivamo zainteresirane studente i mlade profesionalce na 13. suhozidni međunarodni volonterski kamp – Petrebišća XIII., koji će se održati 30. srpnja – 7. kolovoza 2022. u napuštenom ljetnom selištu Petrebišća na Učki. We proudly announce the 13th dry stone international student/young professionals’ volunteer camp – Petrebišća XIII. The camp will be held in […]
Read More »