Pokrenute aktivnosti za prijavu suhozida na listu nematerijalne baštine UNESCO

Neformalnim sastankom održanim u Nikoziji 22.-23.1.2016. na kojemu su prisustvovali predstavnici kulturnih institucija domaćina i inicijatora Cipra, te Bugarske, Grčke, Hrvatske, Španjolske i Švicarske, započete su aktivnosti na sastavljanju zajedničke prijave (umijeća gradnje) suhozida na UNESCO-vu Reprezentativnu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine.

Neformalnim sastankom održanim u Nikoziji 22.-23.1.2016. na kojemu su prisustvovali predstavnici kulturnih institucija domaćina i inicijatora Cipra, te Bugarske, Grčke, Hrvatske, Španjolske i Švicarske, započete su aktivnosti na sastavljanju zajedničke prijave (umijeća gradnje) suhozida na UNESCO-vu Reprezentativnu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine.

Il PresidenteHrvatska je jedna od zemalja gdje je suhozid dobio i novu ulogu kao medij okupljanja različitih generacija entuzijasta i stručnjaka kroz radne akcije obnove baštine. Prizor sa prošlogodišnje radionice na Hvaru, tiskan i na kalendaru South East Europe Heritage Networka.  Foto: Mario Švencbir

Umijeće gradnje suhozida široko je rasprostranjeno, i sadrži mnogo dodirnih točaka, kao i bezbroj lokalnih razlika. Ono što je svima koji ga baštine zajedničko jest da su slaganjem kamena na kamen zajednice oblikovale svoje krajolike prilagođavajući ih svojim potrebama obitavanja i uzgoja biljaka i životinja. Suhozidom se čovjek kroz povijest borio ili se još uvijek bori protiv erozije, poplava, lavina, isušivanja, a usput su u suhozidu i oko njega svoj dom našle brojne sitne biljke i životinje povećavajući bioraznolikost i kompleksnost okoliša.

Inspirirani uspjehom međunarodne nominacije mediteranske prehrane (od strane Cipra, Hrvatske, Grčke, Španjolske, Italije, Maroka i Portugala) koja je rezultirala upisom na UNESCO-vu listu 2013. godine, te iskazanom željom pojedinih zajednica poznavatelja  suhozidne tehnike da se ona promovira i sačuva, sudionici sastanka su procijenili da bi umijeće gradnje suhozida moglo biti slijedeća sastavnica zajedničkog naslijeđa (ovoga puta ne samo mediteranskog) vrijedna suradnje i dijaloga na evidentiranju dodirnih točaka i specifičnosti, te zajedničke prijave, koja bi – ako sve bude teklo po planu – trebala uslijediti u ožujku sljedeće godine.

Prethodno bi svaka zemlja trebala obaviti svoj dio posla u popunjavanju prijavnice, a očekuje se priključenje još nekih zemalja potpisnica Konvencije o nematerijalnoj baštini (prije svega Francuske i Italije, a mi navijamo i za sve naše istočnojadranske susjede – Sloveniju smo već obavijestili). Aktivnosti bi trebale kulminirati sastankom na grčkom otoku Kefaloniji 9.-11. rujna 2016. u sklopu redovnog dvogodišnjeg susreta Međunarodnog udruženja za suhozid, a biti okončane ratifikacijom teksta u nacionalnim institucijama početkom 2017. godine i slanjem prijave u UNESCO.

Ovdje možete naći i službenu obavijest Ministarstva kulture, a aktivnosti na ovoj nominaciji ćemo naravno pratiti i objavljivati na ovim stranicama i Fb. (FŠ)

Jedan komentar

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

hrHR