Tekst: Filip Bubalo
Foto: Filip Bubalo i EXPEDITIO
Nakon uspješne prezentacije udruge Dragodid na Best in Heritage u Dubrovniku, rado smo se odazvali pozivu nevladine organizacije EXPEDITIO iz Kotora, kako bi napravili nešto konkretnije, rekli bi u Crnoj Gori suvozid. U ranu zoru 30. rujna, u velikom stilu (mercedesom samo za nas – fala Tripi) i u malom sastavu, krenuli smo prema prvoj prekograničnoj radionici. Odlično organizirana ekipa (Sandra, Katarina, Tatjana, Vesna), uspjela je okupiti 30-ak sudionika (mahom studenata arhitekture, planinara ali i umjetnika) željnih praktičnog znanja u podizanju suhozida.
Kako se odustalo od prvotno zamišljenih austro-ugarskih podzida, spas je došao u obliku maslinika i njemu pripadajućih srušenih podzida u vlasništvu obitelji Moric u zaseoku Tići koje se nalazi na poluotoku Luštica.
Vožnja prema skupini sela u srcu Luštice, koje odnedavno ulazi u velebni plan uređenja crnogorskog krša u master resort (samo) za odabrane, otkriva kontinuitet kamenarskog kulturnog nasljeđa tamo negdje od Krasa u Sloveniji pa sve do Grčke, ali i neminovnu primijenjenu kiča tako svojstvenog tranzicijskoj arhitekturi, bilo da se radi o urbanim ili ruralnim cjelinama.
Maslinici obitelji Moric forte su ovog obiteljskog gospodarstva, koje u kombinaciji s gastronomskom ponudom predvodi trend održivog turizma, koji je ovdje tek u povojima. Nakon pravog tradicionalnog dočeka, prvo sa pitanjem Đe je preša?, a potom sa prženicama (fritule) s medom, kratak uvod o osnovnim principima suhoziđanja i akcija je počela.
Kako su prionuli na raščišćavanje porušenih podzida, floskule o Crnogorcima vrlo brzo su se izgubile u hrpi raščišćenog kamenja.
Iako nismo imali lokalnog meštra koji bi predvodio i pomogao vođenju neku od četiri grupe koje su paralelno radile na četiri porušena podzida, napredovanje u slaganju prvih metara podzida bilo je više nego zadovoljavajuće.
Pače, prepušteni svojim instinktima i pokojim konstruktivnim glagolom, sudionici su se odlično snašli, podzidi su se podigli relativno brzo, a radost na licima sudionika i divljenje postignutim, nije moglo pokolebati ni podnevno sunce iznad Lovćena.
Kako je obnovljeno više od predviđenog i to za par sati, ostalo je podosta vremena za fotografiranje. Svaka grupa sa svojim suvozidom, pa jedna zajednička i pravac konoba Moricevih.
Skloniti se od sunca u ugodnu prirodno aklimatiziranu konobu s pravim turnjem za masline, pršutima što vise sa stropa i svime što se proizvodi na ovom obiteljskom imanju melem je za svaku izmorenu dušu suvozidara. Velika hvala domaćinima.
Večernja prezentacija održana je u galeriji Solidarnost u samom središtu starog dijela Kotora, a nekim čudom svima je bilo zanimljivije raditi nego slušati izlaganje. Zato se u nešto intimnijoj atmosferi s 15-ak najhrabrijih ljubitelja tradicijske arhitekture, predavanje pretvorilo u opušteni dijalog, koji je kasnije završio, a kako drugačije nego s nikšičkim.
Još jedna hvala cijeloj ekipi EXPEDITIA na fenomenalnom gostoprimstvu, a za kraj neka i jedna slika kaže par riječi.
link na izvještaj i fotografije na stranicama EXPEDITIA
Izvještaj: Sv. Barbara, Konavle
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj umijeća suhozidne gradnje, uz članove udruge Dragodid.
O LOKALITETU
Srednjovjekovno groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare smješteno je sjeverno od sela Dubravka u Konavlima na lokalitetu Varino brdo, izloženo suncu i vjetru, ali ujedno i s prekrasnim pogledom na gotovo cijelo Konavle s tipičnim krškim poljem. Crkvena parcela ograđena je suhozidom dugim oko 150 metara i s dva ulaza. Groblje je sačuvano gotovo in situ s grobovima smještenim na terasastima padinama orijentacije većinom sjeveroistok – jugozapad. Groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare jedno je od najvrijednijih izvorno sačuvanih srednjovjekovnih sakralnih cjelina na širem dubrovačkom području. 2016. godine postaje dijelom UNESCO-ve svjetske baštine.
TIJEK OBNOVE I EDUKACIJE
Program obnove je započeo edukativnom radionicom za sve zainteresirane volontere u periodu od 22. do 25. lipnja, 2019. Uz naše članove, obnovu suhozida i prezentaciju tehnike gradnje predvodio je lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina. Mina se od početka godine nalazi na popisu nositelja umijeća suhozidne gradnje Ministarstva kulture. Svojim umijećem vrlo aktivno djeluje na području Konavala, te valja spomenuti da je Mina 2000. godine izgradio i zapalio posljednju klačinu (japjenicu) u Konavlima.
Kroz četverodnevnu radionicu, uz prisutnost volontera iz Konavala i Dubrovnika, se obnovilo oko 50 metara zida na sjeveroistočnom dijelu parcele gdje je zid bio najviše oštećen i zatrpan kamenjem koje se tu godinama odlagalo. Najprije je trebalo otkopati isto kako bi se došlo do lica zida, zatim ga presložiti do same krune zida koji je na tom dijelu visok do 120 cm s unutarnjeg dijela parcele. Polaznici radionice su imali priliku saznati više informacija o samom lokalitetu i načinu upravljanja od strane Jelene Beželj, mlade arheologinje i predstavnice partnera u projektu – Muzeja i galerija Konavala. Ovu fazu programa je uspješno dokumentirala ekipa Vizantropa čiji je film moguće pogledati na njihovom Youtube kanalu. Mina je sa svojim pomagačem – Vlahom Pržićem, do kraja lipnja obnovio preostali dio zida gdje je na najvećem dijelu bilo potrebno izravnati krunu zida.
ZAVRŠNICA PROGRAMA OBNOVE
Završni dio programa se odvio 2. listopada kada je održana pokazna radionica gradnje suhozida za 70 učenika 3. i 4. razreda Osnovne škole Gruda, te učenike područnih škola Dubravka, Pridvorje, Popovići i Radovčići. Radionicu je također predvodio Ivo Antunović – Mina, s članicom naše udruge i uz pomoć učiteljica Osnove škole Gruda, kao partnera programa. Djeci su na početku radionice podijeljene zaštitne rukavice, te su bili podijeljeni u tri grupe. Uz pomoć voditelja, vješto su postavljali kamenje na zid i zapunjali sredinu sa sitnim kamenjem. Ovime je službeno završen projekt čiji je program prvenstveno uključivao edukaciju građana o važnosti kulturne baštine – stećaka kao nepokretne arheološke baštine, te nematerijalne baštine umijeća suhozidne gradnje. Program je financiralo Ministarstvo kulture, a partneri su bili udruga Dragodid, Muzeji i galerije Konavala, te Osnovna škola Gruda.
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj […]
Read More »