Tekst: Filip Bubalo
Foto: Filip Bubalo i EXPEDITIO
Nakon uspješne prezentacije udruge Dragodid na Best in Heritage u Dubrovniku, rado smo se odazvali pozivu nevladine organizacije EXPEDITIO iz Kotora, kako bi napravili nešto konkretnije, rekli bi u Crnoj Gori suvozid. U ranu zoru 30. rujna, u velikom stilu (mercedesom samo za nas – fala Tripi) i u malom sastavu, krenuli smo prema prvoj prekograničnoj radionici. Odlično organizirana ekipa (Sandra, Katarina, Tatjana, Vesna), uspjela je okupiti 30-ak sudionika (mahom studenata arhitekture, planinara ali i umjetnika) željnih praktičnog znanja u podizanju suhozida.
Kako se odustalo od prvotno zamišljenih austro-ugarskih podzida, spas je došao u obliku maslinika i njemu pripadajućih srušenih podzida u vlasništvu obitelji Moric u zaseoku Tići koje se nalazi na poluotoku Luštica.
Vožnja prema skupini sela u srcu Luštice, koje odnedavno ulazi u velebni plan uređenja crnogorskog krša u master resort (samo) za odabrane, otkriva kontinuitet kamenarskog kulturnog nasljeđa tamo negdje od Krasa u Sloveniji pa sve do Grčke, ali i neminovnu primijenjenu kiča tako svojstvenog tranzicijskoj arhitekturi, bilo da se radi o urbanim ili ruralnim cjelinama.
Maslinici obitelji Moric forte su ovog obiteljskog gospodarstva, koje u kombinaciji s gastronomskom ponudom predvodi trend održivog turizma, koji je ovdje tek u povojima. Nakon pravog tradicionalnog dočeka, prvo sa pitanjem Đe je preša?, a potom sa prženicama (fritule) s medom, kratak uvod o osnovnim principima suhoziđanja i akcija je počela.
Kako su prionuli na raščišćavanje porušenih podzida, floskule o Crnogorcima vrlo brzo su se izgubile u hrpi raščišćenog kamenja.
Iako nismo imali lokalnog meštra koji bi predvodio i pomogao vođenju neku od četiri grupe koje su paralelno radile na četiri porušena podzida, napredovanje u slaganju prvih metara podzida bilo je više nego zadovoljavajuće.
Pače, prepušteni svojim instinktima i pokojim konstruktivnim glagolom, sudionici su se odlično snašli, podzidi su se podigli relativno brzo, a radost na licima sudionika i divljenje postignutim, nije moglo pokolebati ni podnevno sunce iznad Lovćena.
Kako je obnovljeno više od predviđenog i to za par sati, ostalo je podosta vremena za fotografiranje. Svaka grupa sa svojim suvozidom, pa jedna zajednička i pravac konoba Moricevih.
Skloniti se od sunca u ugodnu prirodno aklimatiziranu konobu s pravim turnjem za masline, pršutima što vise sa stropa i svime što se proizvodi na ovom obiteljskom imanju melem je za svaku izmorenu dušu suvozidara. Velika hvala domaćinima.
Večernja prezentacija održana je u galeriji Solidarnost u samom središtu starog dijela Kotora, a nekim čudom svima je bilo zanimljivije raditi nego slušati izlaganje. Zato se u nešto intimnijoj atmosferi s 15-ak najhrabrijih ljubitelja tradicijske arhitekture, predavanje pretvorilo u opušteni dijalog, koji je kasnije završio, a kako drugačije nego s nikšičkim.
Još jedna hvala cijeloj ekipi EXPEDITIA na fenomenalnom gostoprimstvu, a za kraj neka i jedna slika kaže par riječi.
link na izvještaj i fotografije na stranicama EXPEDITIA
Radionica obnove suhozida u Drveniku
Tekst: Dora Raič
Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič
Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa.
Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. U najvećem dijelu riječ je o podzidu maslinika, koji se kreće od nekih 0,5 m pa do skoro 2 m visine. S obzirom na nešto manji broj sudionika prvoga dana radionice, u petak, odlučili smo za zagrijavanje urediti sami početak staze. Na odabranoj lokaciji podzid je bio skoro u potpunosti urušen te se po običaju krenulo od rašćišćavanja vegetacije i razasutog materijala. Za završetak zone obnove odredili smo dio podzida na kojem je stepenasto bilo ugrađeno nekoliko povećeg kamenja, za koje smo zaključili da su postavljeni kako bi se lakše popelo do maslinika.
Do kraja radnog dijela dana, uspješno je uređen početni dio staze i obnovljeno oko 6 m podzida.
Narednog dana, ekipa je dobila pojačanje te smo se odlučili prihvatiti obnove najizazovnijeg dijela podzida. Riječ je o skoro 2 m visokom dijelu podzida, na kojem su bile 3 velike provale. S obzirom na visinu podzida, s provalama je proklizala i velika količina zemlje te je prije gradnje bilo potrebno ukloniti.
Zajedničkim snagama, naizgled veliki zalogaj brzo je savladan. Teren je raščišćen, materijal za gradnju sortiran te se započelo s formiranjem novog lica.
Prije nastavka radova, a nakon marende u odličnom društvu, počastili smo se partijom balota na ponajljepšem zogu na našoj obali.
Napunjenih baterija, vratili smo se u radnu atmosferu. Pohvale sudionicima koji su bili zainteresirani, motivirani i vrlo brzo pohvatali principe građenja te smo u nekoliko preostalih sati drugog dana radionice podigli veći dio podzida.
Zadnjeg radnog dana, u nedjelju kroz jutro, podiglo se nekoliko završnih redova podzida te je time uspješno obnovljena i druga lokacija u sklopu ove radionice.
Zahvaljujemo našim domaćinima na izuzetno ugodnom gostovanju te se nadamo ponovnoj suradnji i još kojoj radionici u ovom suhozidno bogatom mjestu.
Tekst: Dora Raič Foto: Ana Jadrijević, Dora Raič Pod obroncima Biokova, u Drveniku, od 13. do 15. svibnja održala se radionica obnove suhozida u suradnji s Turističkom Zajednicom Drvenik. Cilj radionice bio je obnova planinarske i pješačke Staze Alberta Fortisa. Za početak pregledali smo prvih 50ak metara staze kako bi definirali točne pozicije za obnovu. […]
Read More »