Suhozidni lučni mostovi od neobrađenog kamena predstavljaju vrhunac umijeća građenja usuho. Mi znamo samo za nekolicinu koja na području Liburnije premošćuje vodotoke koji se spuštaju s Učke. Ako ih vidite još gdje – nemojte držati za sebe.
(iz priručnika Gradimo u kamenu, Slobodna Dalmacija, 2012.)
Kao reakciju na ovo naše neznanje, Berislav Horvatić nam šalje informacije i fotografije Kudinog mosta preko rijeke Krupe, graditeljskog remek-djela podno južnog Velebita iz razdoblja prijelaza 18. na 19. stoljeće. Uf!
Most je dugačak 109 m, prosječne širine 1,50 m. Sastoji se od 12 lukova od sedre koji se izmjenjuju s kamenim dijelovima trase, te dva propusta za vodu. Kad Krupa nabuja, onda preplavi cijeli most. To je razlog zašto su se za vrijeme jedne bujice dva posljednja luka srušila.
U povijesti je most bio veza između brojnih zaseoka Golubića i sela Žegar na rijeci Zrmanji. Legenda govori o velikoj ljubavi dvoje mladih sa suprotnih obala Krupe, te da ga je izgradio zaljubljeni mladić Kude kako bi sa svatovima došao isprositi svoju djevojku.
(sa poučne ploče koju je postavio Park prirode Velebit)
Na ploči i na web stranicama PP Velebit još piše i da je most preventivno zaštićen kao spomenik kulture. Provjerili smo u Konzervatorskom odjelu u Zadru, ali nije! Možda je BIO, pa više nije, jer preventivna zaštita traje samo tri godine. Zašto ga se u međuvremenu nije trajno zaštitilo, tko zna. Pisalo na tarabi, kako kaže Bero.
Izgleda da ovaj možda pojedinačno najvredniji hrvatski suhozidni objekt nema sreće sa svojim zaštitarima. Prvo ga država ne registrira, a nalazi se u njenom vlasništvu (vodno dobro) i u Parku prirode. A onda ga i mi tzv. suhozidni entuzijasti izostavimo iz priručnika o suhozidnoj baštini. Srećom ga je Kude dobro uzidao pa stoji i bez nas
Eto, vi koji imate priručnik slobodno isprintate neku od ovih slika i zalijepite je negdje unutra…. do drugog izdanja:)
Inače vrlo blizu Kudinog mosta su i brojne gradine te dvojna Grčka lokva koju je Bero već lansirao na dragodid.org.
Prijave/applications: XVII. međunarodni suhozidni kongres / International Congress on dry stone
ENGLISH here: INFO SHEET + APPLICATION
FRANÇAIS ici : INFO SHEET + FORMULAIRE INSCRIPTION
Already registered participants do not need to register again. Već prijavljeni sudionici se ne moraju ponovno prijaviti.
Foto: Kućerica izgrađena krajem 2020., pokraj lokve koja će se obnoviti tijekom Kongresa (Pločice) – foto: Suhozidna baština Konavala
Dragi kolege, prijatelji, suhozidni entuzijasti,
Udruga DRAGODID i međunarodna mreža S.P.S. za interdisciplinarno istraživanje suhozidne baštine najavljuju XVII. međunarodni suhozidni kongres s radionicom koji će se održati od 27. rujna do 3. listopada 2021. u Hrvatskoj. Domaćin je naša najjužnija općina – Općina Konavle.
Svi zainteresirani mogu sudjelovati kao sudionici radionice, slušatelji, izlagači i/ili izlagači plakata. Rok za registriranje kao izlagač i/ili izlagač plakata je do 28. veljače 2021. Rok za registriranje kao slušatelj ili sudionik radionice je do 30. lipnja 2021.
*** Prijavnica, informacije o kotizaciji i ostali detalji nalaze se ovdje: INFO SHEET + PRIJAVNICA ***
Organizatori prate stanje s pandemijom koronavirusa u Europi i u provedbi Kongresa će djelovati prema preporukama stručnjaka.
Zahvaljujući učenicima i studentima, mladim profesionalcima, uključenom lokalnom stanovništvu te lokalnoj i državnoj podršci, konavosko suhozidno naslijeđe se detaljno istražuje, dokumentira i promovira. Radionice, aktivnosti s djecom, festivali, istraživanje suhozidnih tehnika s majstorima, umjetnicima i građanima održavaju naslijeđe živim i dinamičnim.
Vidimo se u Konavlima!
ENGLISH here: INFO SHEET + APPLICATION FRANÇAIS ici : INFO SHEET + FORMULAIRE INSCRIPTION Already registered participants do not need to register again. Već prijavljeni sudionici se ne moraju ponovno prijaviti. Foto: Kućerica izgrađena krajem 2020., pokraj lokve koja će se obnoviti tijekom Kongresa (Pločice) – foto: Suhozidna baština Konavala Dragi kolege, prijatelji, suhozidni entuzijasti, […]
Read More »