foto: Marja Kuljiš, 2011.
Napomena: dana 9.2.2017. promijenjen je naslov ovog posta, koji je izvorno glasio “Polemike: treba li nam zakonska zaštita suhozida i kakva?” Ispričavamo se docentu Kali i ostalima koje smo možda naslovom naveli na pomisao da Kale nije za zaštitu suhozida.
Već pune četiri godine, otkako su počele prve aktivnosti za zaštitu suhozidne gradnje kao hrvatskog nematerijalnog kulturnog dobra, vodimo o tome žestoku internu polemiku s najaktivnijim znanstvenikom u Hrvatskoj glede etnoloških pitanja suhozidne gradnje. To je doc.dr.sc. Jadran Kale, s kojim inače blisko surađujemo na svim drugim pitanjima i aktivnostima vezanim za suhozide, kao što su Suhozid.hr ili primjerice obnova suhozida na Srimi.
Ta se polemika do sada uglavnom vodila ispod radara: najviše kroz mailove, te indirektno kroz predstavke Ministarstvu, popularizacijske članke (uglavnom naše), te stručne i znanstvene članke (uglavnom njegove). Ovih se dana, objavom vijesti o trajnoj zaštiti suhozida, preselila i u medije, pa je tako na tportalu prekjučer objavljen polemički članak u kojemu prenose Kaline razloge zašto se ne slaže s registracijom, a sutra navečer možda slično bude i u prilogu vezanom za registraciju u Regionalnom dnevniku HRT-a.
O žestini i ozbiljnosti svjedoči to da je nakon obavijesti o trajnoj registraciji umijeća suhozidne gradnje Kale napisao žalbu i adresirao je, uz Ministarstvo, i na sve 53 adrese inicijalnog popisa nositelja!
Na ovome mjestu nećemo interpretirati njegove “kontra”, niti iznositi svoje stavove “za” registraciju suhozida kao nematerijalnog kulturnog dobra. To će se desiti eventualno kroz komentare, ako bude interesa za komentiranje, tu ili na Facebooku. Za početak, objavljujemo poveznice na Kaline tekstove, te dokumente (rješenja i žalbe) vezane uz registraciju od 2013. godine do danas, pa pročitajte i procijenite sami!
Polemički članci Jadrana Kale o zaštiti suhozida kao nematerijalnog kulturnog dobra:
Prilog raspravi o zaštiti suhozida, Ethnologica Dalmatica, Vol.23 No.1 August 2016.
Kako dematerijalizirati kamen? Vodnjanski poučak, Histria (1848-1183) (2016)
Facebook objava s tekstom žalbe upućene na adrese Ministarstva i svih nositelja (2017.)
Nematerijalni suhozid, post na vlastitom blogu Vrulje, 3.2.2017.
Članak na Tportalu, autor Josip Antić, 4.2.2017.
Dnevnik 1, autor Hrvoje Gunjača, 9.2.2017.
Hrvatski radio – Iskustvo prostora, autor Hrvoje Gunjača, 16.2.2017.
Članak u Slobodnoj Dalmaciji, autor Branimir Periša, 17.2.2017.
U nastavku (kronološki):
Rješenje o preventivnoj zaštiti umijeća zidanja “u suho” kao nematerijalnog kulturnog dobra, 2013.
Žalba Jadrana Kale na Rješenje o preventivnoj zaštiti, 2013.
Odbijenica žalbe Jadrana Kale od strane Ministarstva, 2013.
Rješenje o registraciji umijeća suhozidne gradnje, 2016.
Žalba Jadrana Kale na Rješenje o registraciji, 2017.
Leave a Reply