Udruga Dragodid – izvještaj o aktivnostima u 2013. godini

Što, tko, kada, koliko i odakle u 2013.

Protekla je godina vidjela nastavljeni rast u broju i ambiciji naših aktivnosti. Stoga nam je zadovoljstvo predočiti vam ovaj javni izvještaj o našim postignućima u 2013.

Zahvaljujući implementaciji našeg „franšiznog“ modela rada s lokalnim partnerima ovo je bila rekordna godina po broju realiziranih radionica. Kao savjetnici naših lokalnih partnera, pomogli smo organizirati i voditi 13 radionica na različitim suhozidnim lokalitetima diljem hrvatske obale. Uz to, naša Međunarodna suhozidna radionica Petrebišća, čiji smo samostalni organizator, se i ove godine pokazala kao edukacijski uspjeh, sa visoko motiviranim polaznicima te programom praktičnog rada i predavanja koji je bio najambiciozniji dosada.

 

Među najvažnijim postignućima moramo istaknuti našu uspješnu inicijativu prema Ministarstvu kulture koja je rezultirala dodjelom statusa nematerijalnog kulturnog dobra Umijeću zidanja „u suho“. Uz to što smo inicirali ovaj proces kroz formalnu prijavu, preuzeli smo vodeću savjetodavnu ulogu u izradi teksta rješenja i mjera zaštite. Zaštićeni status je dodijeljen na inicijalni period od tri godine te će to vrijeme biti iskorišteno za evaluaciju donesenih mjera zaštite i ostalih aspekata rješenja, kako bi se pripremile eventualne korekcije koje će biti ugrađene u konačno rješenje o trajnoj zaštiti.

————————————————————-

U 2013. smo nastavili našu suradnju sa medijskom kućom Slobodna Dalmacija koja je otisnula drugo izdanje našeg Priručnika o suhozidnoj baštini i vještini gradnje: Gradimo u kamenu. Drugo izdanje (kao i prvo) otisnuto je u 4000 primjeraka, što je znatna tiraža za hrvatske okolnosti. Knjiga je dana u nacionalnu distribuciju kroz novinske kioske te je ponovo bila vrlo brzo rasprodana. Po ugovoru s izdavačem zadržali smo dio tiraže koji distribuiramo sami te dajemo polaznicima naših radionica kao prateću literaturu. Namjera je publikaciju adaptirati i prevesti na engleski jezik, te kao elektronsku knjigu ponuditi za besplatno preuzimanje na našim internetskim stranicama.

————————————————————-


SUHOZID.HR
Dragodid.org vijest
Vijest u znanstvenom časopisu Prostor
Vijest na portalu Connect 

U travnju smo s ponosom najavili operativni status našeg najnovijeg projekta: Suhozid.hr – otvoreni javni popis hrvatske suhozidne baštine. Ovaj projekt zasnovan je na GIS (geografski informacijski sustav) tehnologiji otvorenog koda i kolaborativnim „crowdsourcing“ principima koji stoje iza stranica kao što je Wikipedia, što nam omogućuje da iskoristimo pomoć javnosti u inventarizaciji i kartiranju hrvatskih suhozida. Korisnici mogu pregledavati postojeće unose koristeći kartografsko sučelje na stranicama projekta, te istim putem dodavati nove unose sa slikama i opisima. Formular za unos razvijen je i za mobilne telefone sa sustavom Android, što omogućuje korisnicima da unose s fotografijama na kartu dodaju direktno sa terena, uz pomoć kamere i GPS prijamnika ugrađenih u telefon. U sustavu se nalazi već nekoliko stotina unosa, a nadamo ih se privući još integracijom sa društvenim mrežama i dinamičnijim sučeljem („Odabrani unos“, „Popisivač mjeseca“ i sl.)

Ovaj popis je mišljen kao baza novih lokaliteta za naša istraživanja suhozida, ali i kao važan resurs za prostorne planere i službe za zaštitu baštine. Projekt su podržali Geodetski, Arhitektonski i Agronomski fakultet u Zagrebu, Etnološki odsjek Sveučilišta u Zadru i Konzervatorski odjel u Splitu, a preliminarna istraživanja su financirali Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i Zaklada HAZU.

————————————————————-

Iz područja međunarodne suradnje treba istaći sudjelovanje udruge 4 GRADA DRAGODID u radu “Mediteranskog konzorcija za prirodu i kulturu”, međunarodnom projektu čiji je cilj integracija zaštite prirodne i kulturne baštine na Mediteranu. Naši su predstavnici sudjelovali u dva radna sastanka u Albaniji i Španjolskoj gdje su potpomogli u planiranju daljnjih aktivnosti konzorcija. U studenom smo nastupili na EXPONATEC – najvećem europskom profesionalnom sajmu muzeja i baštine, gdje smo izlagali u sklopu većeg štanda The Best in Heritage. Naš štand posjetilo je nekoliko stotina baštinskih profesionalca iz raznih dijelova Europe te smo uspostavili nekoliko vrijednih kontakata za koje se nadamo da će rezultirati zajedničkim projektima. Na radionici Proljeće vapna kod Branka Orbanića u Žminju također je bilo srdačnih razgovora o zajedničkim temama sa kolegama Slovencima i Talijanima.

————————————————————-

Ostvarli smo rekordan (no i dalje realno vrlo skroman) godišnji budžet od 93.594 kn odnosno 110.754 kn ako se računaju i direktna refundiranja avionskih karata i troškova smještaja od strane stranih partnera. Znatan dio proračuna ostvaren je kroz plaćene angažmane (edukacija institucija za upravljanje zaštićenim prirodnim područjima, organizacija radionica i organizacija dolaska volontera, izdavačka prava za publikaciju priručnika…). Od donacija, najveći donator bilo je Ministarstvo kulture sa 22.600 kn podijeljenih na tri projekta a slijedi ga britanski Sainsbury Family Charitable Trusts sa 1000 £.

Iako je ovo dosad bio naš najveći godišnji budžet, smatramo da je nedostatan za raspon aktivnosti i projekata koje smo realizirali, ali i mogući pokazatelj nekih trendova u vezi sa uspješnim projektima zaštite kulturne baštine  – njihovo uspješno provođenje većinom je plod nesebičnog volonterskog rada članova i prijatelja sa scene, uz minimum hladnog pogona. U svakom slučaju, sa trenutnim sredstvima koje imamo na raspolaganju još smo uvijek potkapacitirani, posebno u pitanjima administracije. Naš cilj ostaje namaći sredstva kako bi zaposlili sposobnog administratora te napokon imali normalan ured.

Slijedi kratak opis većine radionica u koje smo bili umiješani protekle godine, poredan kronološki:


Suhozidna radionica Takala 2013
6-7.4.2013.
Praputnjak, Grad Bakar (Suhozid.hr link)
Facebook album 

Radionica obnove prezida na lokalitetu Takala, dijelu zaštićene cjeline Etnografske zone Bakarskih prezida, ove je godine održana drugi put. Radionica je i ove godine organizirana  preko našeg lokalnog partnera, Poljoprivredne zadruga Dolčina iz Praputnjaka. PZ Dolčina je sredstva za radionicu osigurala donacijama Grada Bakra i Primorsko-goranske županije, te je riješila logistička pitanja smještaja i prehrane sudionika. Stariji članovi PZ Dolčina također su služili kao lokalni mentori i nositelji tradicijskih znanja.

Dragodid je i ove godine u konzultacijama s PZ Dolčina odabrao nekoliko adekvatnih mikrolokacija za obnovu prezida, razradio organizaciju rada, promociju radionice te iz redova svog članstva osigurao 2 voditelja te 6 sudionika radionice. Ove je godine u dva dana radionice sudjelovalo preko 40 sudionika te je obnovljeno oko 25 dužnih metara prezida na 5 mikrolokacija. Očekuje se da će se održavanje ove radionice nastaviti i kroz naredne godine.

————————————————————-


Suhozidne radionice na Rabu
5 – 7.5.2013 i 6 – 8.9 2013.
Kampor, otok Rab
Dragodid.org fotoizvještaj
Facebook album
Facebook time-lapse video 

Prošle godine ustanovljena suradnja sa Psihijatrijskom bolnicom u Rabu, i krajobraznim arhitektom Lukom Jelušićem i u ovoj je godini nastavljena sa čak dvije radionice, u svibnju i rujnu.

Radionice su organizirane u sklopu šireg projekta uređenja bolničkog okoliša u parkovni prostor. U svibnju je 15-ak sudionika iz redova osoblja bolnice i nekoliko studenata Medicinskog fakulteta u Rijeci, te članova udruge Dragodid izgradilo oko 50 metara podzida od lokalnog kamena žutog pješčenjaka.

U rujnu su suhozid ili po domaći mociru radili studenti krajobrazne arhitekture po svom projektu u sklopu terenske nastave na „design-build“ kolegiju Washington University iz Seattlea uz sudjelovanje studenata krajobraza Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Radionicu je uz Lukinu pomoć vodio američki autoritet iz područja terapeutskih vrtova prof. Daniel Winterbottom.

Psihijatrijska bolnica Rab i Washington University osigurali su sufinanciranje putnih troškova, te opremu, smještaj i prehranu za sudionike radionice.

————————————————————-


Radionica suhozida Filozići 2013
15-16.6.2013.
Filozići, otok Cres (Suhozid.hr link)
Facebook album 

Radionicu uređenja okoliša u naselju Filozići na otoku Cresu, drugu godinu za redom provodimo u suradnji sa lokalnom udrugom LAG Filozići koja je osigurala noćenje i prehranu sudionika te dio materijalnih sredstava potrebnih za rad. Dragodid je iz redova svog članstva osigurao 2 voditelja te još 4 sudionika radionice. Pridružilo nam se i 5 lokalnih volontera.

Cilj prvog dana radionice bio je obnova povijesnog puta između Filozića i luke u Porozini, koji bi u budućnosti trebao služiti kao glavni pristup naselju za izletnike pješake. Drugi dan radionice uređena je vrtača u koja služi kao prostor za organizaciju koncerata i drugih kulturnih događanja. Predviđa se da će se radionica nastaviti održavati kroz naredne godine.

————————————————————-


Festival levande 2013
28-29.6.2013.
Velo Grablje, otok Hvar (Suhozid.hr link)
Dragodid.org fotoizvještaj

Treću godinu za redom sudjelovali smo u ovom iznimnom događaju organiziranom u selu Velo Grablje od naših lokalnih partnera, udruge Pjover. Kako su suhozidi oduvijek bili dio ovdašnje kultivacije lavande, troje naših članova izgradilo je demonstracijske primjerke uz sudjelovanje domaće i međunarodne publike.

————————————————————-


Suhozidna radionica Kula Jankovića 2013
5.7. – 7.7.2013.
Kula Stojana Jankovića, Islam Grčki
Facebook album
Dropbox galerija 

U sklopu projekta uspostavljenja sveučilišnog centra u obnovljenoj Kuli Jankovića pokrenute su radionice uređenja bivšeg perivoja Kule kao terenska nastava studija krajobrazne arhitektute na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a mi smo u sklopu toga održali predavanje o suhozidnoj baštini Hrvatske i dvodnevnu suhozidnu radionicu. Ovdje moramo priznati da smo dobili kritike od Konzervatorskog odjela u Zadru jer smo za završiti ogradni suhozid iskoristili donirane kamene ploče iz Benkovca, pa ne izgleda baš kao da ga je ovdašnji čovjek gradio. Nema tu razgovora, kad ponovno dođemo, popravit ćemo.

————————————————————-


Radionica suhozida Marjan
10. – 11.7.2013.
Park šuma Marjan, Split
Dragodid.org fotoizvještaj 

Na poziv Javne ustanove Park-šuma Marjan, održali smo dvodnevnu radionicu sa ciljem izobrazbe djelatnika ustanove u gradnji i održavanju suhozida. Kroz obnovu nekoliko lokaliteta u park-šumi prenijeli smo im osnovne vještine koje će biti korisne u gradnji i održavanju puteva i drugih sadržaja u ovome zaštićenom području.

————————————————————-


Međunarodna radionica suhozida – volonterski kamp Petrebišća 2013
27.7. – 4.8.2013
Petrebišća, Općina Mošćenička Draga, Park prirode Učka (Suhozid.hr link)
Dragodid.org/D-A-Z fotoizvještaj
La Voce del Popolo reportaža 

Međunarodna radionica suhozida Petrebišća predstavlja centralno događanje u Dragodidovom kalendaru akcija. Odvija se u istoimenom napuštenom ljetnom planinskom selištu na Učki u kojem je sva arhitektura u potpunosti izvedena u suhozidu. Koncipirana je kao punokrvna ljetna škola sa praktičnom i teorijskom komponentom te cilja na publiku studenata iz baštinskih profesija, profesionalaca i aktivista. Promocija radionice posebno je usmjerena na studente arhitekture, krajobrazne arhitekture i etnologije. Međunarodnu komponentu osigurava suradnja sa francuskom baštinskom volonterskom mrežom REMPART koja već drugu godinu za redom dovodi strane volontere na radionicu.

U ovoj 4 godini održavanja radionice, kao glavna tema se nametnula Nabava i obrada materijala iz neposrednog okoliša. U prethodim godinama kroz obnovu krovišta objekata u selu potrošena je raspoloživa zaliha kamenih škrila. Kako bi se nabavile nove uz dozvolu Parka prirode Učka ponovno je aktivirana obližnja tradicijska kava sa koje su dolazile škrilje korištene pri prvotnoj gradnji naselja. Posredstvom restauratorske tvrtke Kapitel d.o.o. kao glavni mentor na radionici angažiran je građevinski majstor Branko, nositelj izvorne narodne tradicije vađenja kamenih škrilja. Koristeći isključivo tradicijski alat i metode sudionici su za potrebe obnove sela izvadili oko 4 kubična metra škrilja te pritom usvojili vezane tehnike. Iste su dokumentirane te će biti objavljene u narednim izdanjima Dragodidovih mrežnih i tiskanih publikacija.

Sječom stabala bora doznačenih od šumarije pribavljeni su te dijelom istesani trupci od kojih će biti izrađene grede i rogovi za konstrukciju obnavljanih krovišta. Tesanje je vodio naš ustaljeni lokalni mentor Branko Brubnjak. Obavljeni su i razni radovi na uređenju okoliša naselja.

U teorijskom dijelu radionice održano je 10 predavanja koja su se zbog međunarodnog karaktera radionice odvijala na engleskom jeziku:

  • Memories of life in villages of Potoška vala, Vinko Škalamera, Katedra čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga;
  • Ancient human traces on the east side of Učka mountain, Mario Zaccaria, arheolog;
  • Succession of anthropogenic landscapes in Mediteranean Croatia, Vedran Lucić, biolog, udruga BIOM;
  • Tramuntana – remains of a past life, Grga Frangeš, etnolog, 4 GRADA DRAGODID;
  • Center for sustainable development Gerbin, Domagoj Buljan, Centar za održivi razvoj Gerbin
  • Third life of wood, Luka Jelušić, krajobrazni arhitekt;
  • Traditional furniture manufacture around Rječina river, Vana Gović, etnolog;
  • Dry-stone landscapes and buildings of Eastern Adriatic, Filip Šrajer, arhitekt, 4 GRADA DRAGODID;
  • SUHOZID.HR – GIS based dry-stone heritage inventory project: new developments, Filip Šrajer, arhitekt, 4 GRADA DRAGODID;
  • From the first wall: what do we know about prehistory of building on Adriatic, dr.sc. Stašo Forenbaher, arheolog, Institut za antropologiju..

Na ovogodišnjoj su radionci sudjelovale sveukupno 34 osobe, od čega 3 strana i 18 domaćih sudionika, sedmero predavača, četvero voditelja i 2 mentora.

————————————————————-


Radionica suhozida Sjeverni Velebit 2013
19. – 24.8.2013.
Veliki Alan, Nacionalni park Sjeverni Velebit (Suhozid.hr link)
Dropbox galerija

Ova radionica koja se odvijala na lokalitetima u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit, djelomično je financirana kroz projekt Natura 2000 NIP. Nakon prošlogodišnje obnove podzida čuvene Premužićeve staze, ove smo godine sudjelovali u organizaciji suhozidne radionice u sklopu obnove starih pastirskih stanova na Alanu u skloništa i atrakciju za posjetitelje. Za glavnog izvođača radova temeljem javnog nadmetanja izabrana je Minigradnja d.o.o. iz Vodica kojoj je obaveza bila prirediti više javnih radionica tradicijskih tehnika gradnje: suhozidi, izrade krovne daske (šimle), te dobivanje vapna iz vapnenice.

Tako smo iskoristili smo prigodu i da za našu arhivu dokumentiramo proces izrade šimle demonstriran od izvornih nositelja zanata obrta Etno-šindra iz Saborskog (na slici) koje je Nacionalni park angažirao na obnovi krova stanova.

————————————————————-


Radionica suhozida Tkon
7. – 8.9.2013.
Tkon, otok Pašman (Suhozid.hr link)
Zadarski list reportaža i Dragodid.org fotogalerija
Facebook album radionica
Facebook album inventarizacija 

U suhozidnom krajoliku južnog dijela Pašmana postoji nekoliko vrlo vrijednih sklopova sa bunjama i torovima. Turistička zajednica Općine Tkon i LAG Laura iz Biograda pokrenuli su akcije GIS inventarizacije i obnove suhozidne baštine i njenog uključivanja u turističku ponudu, a mi smo im pružili organizacijsku potporu i pomoć u vođenju.

————————————————————-


Radionica suhozida na Velom Ižu
14. – 15.9.2013
Barbinj, Veli Iž, otok Iž (Suhozid.hr link)
Dragodid.org fotoizvještaj 

Kao partneri lokalne grupe mladih „Mali Zelenachi“ i udruge Maslinova gora, vodili smo radionicu u maslinicima Barbinja.

————————————————————-


Gradnja suhozidnog ognjišta za ornitološki kamp na Učki
15. – 16.9.2013.
Rovozna, Općina Mošćenička Draga
Dragodid.org izvještaj i Youtube timelapse video 

Ornitološki kamp na Učki je znanstveno edukacijska akcija koju već niz godina za redom organiziraju JU Park prirode Učka i Udruga za biološka istraživanja BIOM. Dragodid je pozvan da organizira i vodi gradnju masivnog suhozidnog ognjišta koje je bilo potrebno za dnevno funkcioniranje kampa i osiguranje od požara. Suhozid je odabran kao razgradiva struktura od lokalnog materijala, prikladna za intervencije u zaštićenom području. Ognjište su izgradila dva Dragodidova voditelja uz pomoć članova udruge BIOM i djelatnika Parka prirode Učka. Proces izgradnje ognjišta je dokumentiran i objavljen na internetu.

————————————————————-


Suhozidi Vranskog jezera – Modrave 2013
12. – 13.10.2013.
Modrave, Park prirode Vransko jezero (Suhozid.hr link)
RTL Danas reportaža
Dropbox galerija

I ove je godine nastavljena suradnja sa JU Park prirode Vransko jezero i udrugom Modrave Murter Betina na dokumentiranju i obnovi suhozidnog krajobraza na lokalitetu maslinika Modrave. Na radionici je učestvovalo 5 članova udruge Dragodid te oko 15-ak drugih volontera i djelatnika Parka prirode. Obnovljeno je oko 50 dužnih metara dvostrukih suhozida a dio suhozidne baštine je dokumentiran i unesen u prostornu bazu podataka projekta suhozid.hr.

————————————————————-


Radionica obnove gromača, Kotor (Crikvenica) 2013
19. – 20.10.2013.
Kotor, Grad Crikvenica
MGC fotoizvještaj
Novi list reportaža 

U suorganizaciji sa Muzejom Grada Crikvenice održana je prva radionica obnove suhozida oko povijesnog naselja Kotor. Cilj prve radionice bio je ocijeniti interes lokalnog stanovništva za ovakvu vrst angažmana i rad sa suhozidom općenito. Sudeći po odazivu i entuzijazmu 40-ak sudionika, postoji neupitan lokalni interes za sudjelovanje u obnovi suhozidne baštine te će se radionica održati i dogodine.

Tijekom dva dana radionice obnovljeno je oko 20 m urušenih podzida terasa te nešto dvostrukih suhozida u samome naselju. Sudionici su stekli vrijedno iskustvo u osnovnim tehnikama zidanja, a nešto starijih lokalneih žitelja podjelilo je svoje priče o nekadašnjem načinu života i važnosti suhozida.

U sklopu realizacije radionice od strane Muzeja je izdana i brošura o suhozidima naselja Kotor te suhozidnoj baštini općenito sa Dragodidovim autorskim doprinosom.

————————————————————-


Radionica obnove lokve Krušovica
19. – 20.10.2013.
Krušovica, otok Vis (Suhozid.hr link)
Članak Sanje Buble o lokvi Krušovica, Klesarstvo i graditeljstvo 2013.

Isti vikend, ali mnogo južnije, na poziv Udruge SVIMA iz Podšpilja održali smo radionicu obnove lokve Krušovica – važnog obilježja viškog poljoprivrednog i stočarskog krajolika. Obnovljeni su obrušeni dijelovi zidova koji podupiru lokvu.

————————————————————-


GIS radionica Hora 2013
8. – 10.11.2013.
Starogradsko polje, otok Hvar (Suhozid.hr link)
Dragodid.org fotoizvještaj

Četrnaest studenata završne godine studija krajobrazne arhitekture na zagrebačkom Agronomskom fakultetu tijekom vikenda 8.-10.11. istraživalo je i evidentiralo krajobraznu baštinu Starogradskog polja na Hvaru. Pod vodstvom udruge Dragodid jedna manja grupa snimila je za bazu Suhozid.hr stanje tridesetak trima iz evidencije Konzervatorskog odjela u Splitu.

 

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

hrHR