U 2014. godini udruga Dragodid ostvarila je daljnji napredak u svim poljima svog djelovanja. Članovi udruge sudjelovali su na ili vodili 25 suhozidnih radionica, poduzeli 6 što manjih što većih terenskih istraživanja suhozida, te održali 15 izlaganja (od toga 5 u inozemstvu, te 4 u HR sa inozemnom publikom). Udruga je u 2014. godini surađivala na 4 EU projekta, te postala član Société scientifique internationale pour l’étude pluridisciplinaire de la Pierre Sèche S.P.S. i LAG Terra Liburna. Sklopljeni su ugovori o izradi 3 elaborata suhozidne baštine. Sklopljen ugovor o višegodišnjem (10 godina) korištenju općinskih nekretnina u selu Petrebišća. O svim aktivnostima izvještavano je putem portala Dragodid.org, koji je osim praćenja aktivnosti udruge i u 2014. godini nastavio sa praćenjem svih domaćih i nekih stranih suhozidnih događanja, te praćenjem publikacija i multimedijalnih materijala o suhozidnoj baštini.
RADIONICE:
Modrave-Kalebić 18.-19.1. (organizator Udruga Modrave) – volonteri
Modrave-Kalebić 15.-16.2. (organizator Udruga Modrave) – volonteri
Murter-Colentum 29.3. (organizator Udruga Argonauta) – voditelji + volonteri
Praputnjak-Takala 5.-6.4. (organizator PZ Dolčina) – voditelji + volonteri
Brač-Geaviva 23.-24.5. (organizator udruga Geaviva) – voditelj + volonteri
Velo Grablje-Festival levande 27.-28.6. (organizator udruga Pjover) – voditelji + volonteri
Boka Kotorska-Gornja Lastva 18.-19.6. (organizator udruga EXPEDITIO) – voditelj
Tkon-bunja kod Marina Vidovića+Put glagoljaša+bunja kod Kolanovića 22.-25.6. (organizator TZ Tkon i LAG Laura) – voditelji + volonteri
Mali Lošinj-Sunčana uvala 6.-7.8. (organizator Grad Mali Lošinj)
PETREBIŠĆA 26.7.-3.8. (organizator Dragodid) – domaćinstvo + voditelji + volonteri
Natjecanje u gradnji suhozida Mali Lošinj 28.8. (organizator Grad Mali Lošinj) – voditelji + natjecatelji
Mali Lošinj-Zagazine 4.-5.9. (organizator Grad Mali Lošinj) – voditelji + volonteri
Punta Križa-Lokva Bušuanska 6.-7.9. (organizator Grad Mali Lošinj) – voditelji + volonteri
+ Mali Lošinj 25.8.-7.9. izrada zida u Vrtovima sunca na Čikatu (organizator Jadranka d.d.) – izvođačka ekipa
Pliskovica-2.festival kamna in kamnarstva 20.-21.9. (organizator Razvojno društvo Pliska) – volonteri
Vis-Anatonija otoka 22.-24.9. (organizator udruga Anatomija otoka) – voditelji
Modrave-Šenična cesta-Suhozidi Vranskog jezera 2.-4.10. (organizator PP Vransko jezero) – voditelji + volonteri
Podgora-Drašnice 10.-11.10. (organizator Općina Podgora)
Hercegovina-Brljica 18.-19.10. (organizator Zavičajna udruga Brljica) – voditelj + volonteri
Tkon-Put glagoljaša 25.-26.10. (organizator TZ Tkon i LAG Laura) – voditelji + volonteri
Milasova piramida na Kleku 2.11. (organizator Domagoj Bojak i hrvatski alpinisti) – voditelj + volonteri
Site de la Montagnette Velleron (Vaucluse) 7.-8.11. (organizator APARE) – volonter
Crikvenica-Gromače Kotora-suhozidne puškarnice 15.-16.11. (organizator Muzej Grada Crikvenice) – voditelji
Murter-Colentum-IPA (organizator udruga Argonauta) 22.-23.11. - voditelji + volonteri
Murter-Colentum 13.-14.12. (organizator udruga Argonauta) – voditelj
Komiža-Put za Sv.Bjož-Dragodid 13.-14.12. (organizator Dragodid + Grad Komiža)
TERENSKA ISTRAŽIVANJA:
PREDAVANJA i sl.:
HKA Područni odbor Dubrovnik 27.3. – Filip Šrajer
From field to Europe, Malaga (Španjolska) 23.4. – Julia Bakota
Mjesec krajobrazne arhitekture – Agronomski fakultet UNIZG 24.4. – Filip Šrajer, Miše Renić
Suhozid-turistička atrakcija, Supetar 22.5. – Filip Šrajer
Moj kažun, Vodnjan 16.5. – demonstracija rada sa kamenim pločama – Filip Bubalo, Miše Renić i Filip Šrajer
Gornja Lastva (Baština pokretač razvoja-Crna Gora) 17.6. – Filip Bubalo
PETREBIŠĆA 26.7.-3.8. – Grga Frangeš, Filip Šrajer
Anatomija otoka, Vis 20.9. – Filip Šrajer
14. međunarodni kongres o suhozidu, El Jadida (Maroko) 22.9. – Filip Bubalo
eCult Dialogue Day, Dubrovnik 25.9. – Filip Šrajer
Kamen pripoveduje, Portorož (Kamen-Most – Slovenija) 27.9. – Marko Pejić
Vitina (Hercegovina) 19.10. – Filip Bubalo
Akcijski plan sustavne obnove suhozida Murterskog kraja, Murter 29.11. – koncepcija i moderiranje radionice – Filip Šrajer
Forum graditeljske baštine, Mali Lošinj 2.12. – Filip Šrajer
SUDJELOVANJA NA EU IPA PROJEKTIMA:
Baština – pokretač razvoja – plaćeni angažman – PREDAVANJE I VOĐENJE RADIONICE
Roof of Rock – plaćeni angažman – ELABORAT O SUHOZIDNOJ BAŠTINI
Kamen Most – plaćeni angažman – ELABORAT O SUHOZIDNOJ BAŠTINI, ORGANIZACIJA RADIONICA I NATJECANJA
Oživi-Održi-Otok-Oćemoli? - PARTNERSTVO NA PROJEKTU – ORGANIZACIJA I VOĐENJE RADIONICA
KONZERVATORSKA PODLOGA STAROGRADSKO POLJE:
Potpisan ugovor o izradi KO kulturnog krajolika Starogradsko polje (UNESCO), nositelj Agronomski fakultet Sveučilišta, partner Dragodid. Ukupna vrijednost 190.000 kn bez PDV-a.
UGOVOR O 10-godišnjem KORIŠTENJU PETREBIŠĆA:
Potpisan ugovor o 10-godišnjem korištenju objekata u vlasništvu Općine Mošćenička Draga na Petrebišćima.
FINANCIJE:
Ukupni prihodi Udruge u 2014. godini iznosili su 190.031,54 kn, od čega 61.080,81 iz projektnih donacija, 3.500 od članarina, a 125.450,73 kn od lokalnih partnera koji su članove Udruge angažirali za organizaciju i vođenje suhozidnih radionica, organizaciju dolaska volontera i izradu elaborata suhozidne baštine.
Projektne donacije su dobivene od Ministarstva kulture, Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, Grada Komiže, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Agencije za mobilnost i programe EU za program Mladi na djelu. Treba spomenuti i pomoć u organizaciji i opremi od JU Park prirode Učka i Općine Mošćenička Draga, te tvrtki Jadranka kampovi d.o.o. iz Malog Lošinja i Alternatura d.o.o. iz Komiže.
Lokalni partneri bili su regionalne razvojne agencije DUNEA i IDA, Otočna razvojna agencija Cres, JU Park prirode Vransko jezero, gradovi Komiža, Crikvenica i Mali Lošinj, općine Tkon i Podgora, TZ Tkon, PZ Dolčina Praputnjak, te udruge Gea Viva iz Milne na Braču, Udruga Modrave Murter-Betina, Udruga Argonauta iz Murtera, Pjover iz Velog Grablja na Hvaru, Expeditio iz Kotora (CG) i Zavičajna udruga Brljica (BH).
Udruga u 2014. godini nije imala zaposlenih, dio rada i dalje je bio volonterski, a za dio su isplaćeni honorari temeljem autorskih i studentskih ugovora. Udruga nije u sustavu PDV-a.
Trenutno članstvo broji 38 članova, od čega je daleko najviše (11) arhitekata, a od ostalih struka sa više od jednim članom zastupljene su krajobrazna arhitektura, etnologija, agronomija, arheologija i povijest. Imamo i deset studenata među kojima prevladavaju budući etnolozi, te jednog maslinara. Najstariji član ima 39 godina, a najmlađi 20. Za prijem u članstvo uvjet je sudjelovanje na barem jednoj višednevnoj radionici.
Zahvaljujemo se svim prijateljima, partnerima i donatorima na podršci! Posjetite nas i na Facebooku, doviđenja na terenu!
Izvještaj: Sv. Barbara, Konavle
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj umijeća suhozidne gradnje, uz članove udruge Dragodid.
O LOKALITETU
Srednjovjekovno groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare smješteno je sjeverno od sela Dubravka u Konavlima na lokalitetu Varino brdo, izloženo suncu i vjetru, ali ujedno i s prekrasnim pogledom na gotovo cijelo Konavle s tipičnim krškim poljem. Crkvena parcela ograđena je suhozidom dugim oko 150 metara i s dva ulaza. Groblje je sačuvano gotovo in situ s grobovima smještenim na terasastima padinama orijentacije većinom sjeveroistok – jugozapad. Groblje sa stećcima i crkvom sv. Barbare jedno je od najvrijednijih izvorno sačuvanih srednjovjekovnih sakralnih cjelina na širem dubrovačkom području. 2016. godine postaje dijelom UNESCO-ve svjetske baštine.
TIJEK OBNOVE I EDUKACIJE
Program obnove je započeo edukativnom radionicom za sve zainteresirane volontere u periodu od 22. do 25. lipnja, 2019. Uz naše članove, obnovu suhozida i prezentaciju tehnike gradnje predvodio je lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina. Mina se od početka godine nalazi na popisu nositelja umijeća suhozidne gradnje Ministarstva kulture. Svojim umijećem vrlo aktivno djeluje na području Konavala, te valja spomenuti da je Mina 2000. godine izgradio i zapalio posljednju klačinu (japjenicu) u Konavlima.
Kroz četverodnevnu radionicu, uz prisutnost volontera iz Konavala i Dubrovnika, se obnovilo oko 50 metara zida na sjeveroistočnom dijelu parcele gdje je zid bio najviše oštećen i zatrpan kamenjem koje se tu godinama odlagalo. Najprije je trebalo otkopati isto kako bi se došlo do lica zida, zatim ga presložiti do same krune zida koji je na tom dijelu visok do 120 cm s unutarnjeg dijela parcele. Polaznici radionice su imali priliku saznati više informacija o samom lokalitetu i načinu upravljanja od strane Jelene Beželj, mlade arheologinje i predstavnice partnera u projektu – Muzeja i galerija Konavala. Ovu fazu programa je uspješno dokumentirala ekipa Vizantropa čiji je film moguće pogledati na njihovom Youtube kanalu. Mina je sa svojim pomagačem – Vlahom Pržićem, do kraja lipnja obnovio preostali dio zida gdje je na najvećem dijelu bilo potrebno izravnati krunu zida.
ZAVRŠNICA PROGRAMA OBNOVE
Završni dio programa se odvio 2. listopada kada je održana pokazna radionica gradnje suhozida za 70 učenika 3. i 4. razreda Osnovne škole Gruda, te učenike područnih škola Dubravka, Pridvorje, Popovići i Radovčići. Radionicu je također predvodio Ivo Antunović – Mina, s članicom naše udruge i uz pomoć učiteljica Osnove škole Gruda, kao partnera programa. Djeci su na početku radionice podijeljene zaštitne rukavice, te su bili podijeljeni u tri grupe. Uz pomoć voditelja, vješto su postavljali kamenje na zid i zapunjali sredinu sa sitnim kamenjem. Ovime je službeno završen projekt čiji je program prvenstveno uključivao edukaciju građana o važnosti kulturne baštine – stećaka kao nepokretne arheološke baštine, te nematerijalne baštine umijeća suhozidne gradnje. Program je financiralo Ministarstvo kulture, a partneri su bili udruga Dragodid, Muzeji i galerije Konavala, te Osnovna škola Gruda.
U Konavlima, domaćinu međunarodnog suhozidnog kongresa 2020. godine, se održala edukativna radionica obnove suhozida koji omeđuje crkvu sv. Barbare i groblje sa srednjovjekovnim stećcima. Program je financiralo Ministarstvo kulture RH, a partneri u projektu su bili Muzeji i galerije Konavala, udruga Dragodid te Osnovna škola Gruda. Obnovu suhozida je predvodio lokalni suhozidni meštar, Ivo Antunović – Mina, iskusni nositelj […]
Read More »