U 2014. godini udruga Dragodid ostvarila je daljnji napredak u svim poljima svog djelovanja. Članovi udruge sudjelovali su na ili vodili 25 suhozidnih radionica, poduzeli 6 što manjih što većih terenskih istraživanja suhozida, te održali 15 izlaganja (od toga 5 u inozemstvu, te 4 u HR sa inozemnom publikom). Udruga je u 2014. godini surađivala na 4 EU projekta, te postala član Société scientifique internationale pour l’étude pluridisciplinaire de la Pierre Sèche S.P.S. i LAG Terra Liburna. Sklopljeni su ugovori o izradi 3 elaborata suhozidne baštine. Sklopljen ugovor o višegodišnjem (10 godina) korištenju općinskih nekretnina u selu Petrebišća. O svim aktivnostima izvještavano je putem portala Dragodid.org, koji je osim praćenja aktivnosti udruge i u 2014. godini nastavio sa praćenjem svih domaćih i nekih stranih suhozidnih događanja, te praćenjem publikacija i multimedijalnih materijala o suhozidnoj baštini.
RADIONICE:
Modrave-Kalebić 18.-19.1. (organizator Udruga Modrave) – volonteri
Modrave-Kalebić 15.-16.2. (organizator Udruga Modrave) – volonteri
Murter-Colentum 29.3. (organizator Udruga Argonauta) – voditelji + volonteri
Praputnjak-Takala 5.-6.4. (organizator PZ Dolčina) – voditelji + volonteri
Brač-Geaviva 23.-24.5. (organizator udruga Geaviva) – voditelj + volonteri
Velo Grablje-Festival levande 27.-28.6. (organizator udruga Pjover) – voditelji + volonteri
Boka Kotorska-Gornja Lastva 18.-19.6. (organizator udruga EXPEDITIO) – voditelj
Tkon-bunja kod Marina Vidovića+Put glagoljaša+bunja kod Kolanovića 22.-25.6. (organizator TZ Tkon i LAG Laura) – voditelji + volonteri
Mali Lošinj-Sunčana uvala 6.-7.8. (organizator Grad Mali Lošinj)
PETREBIŠĆA 26.7.-3.8. (organizator Dragodid) – domaćinstvo + voditelji + volonteri
Natjecanje u gradnji suhozida Mali Lošinj 28.8. (organizator Grad Mali Lošinj) – voditelji + natjecatelji
Mali Lošinj-Zagazine 4.-5.9. (organizator Grad Mali Lošinj) – voditelji + volonteri
Punta Križa-Lokva Bušuanska 6.-7.9. (organizator Grad Mali Lošinj) – voditelji + volonteri
+ Mali Lošinj 25.8.-7.9. izrada zida u Vrtovima sunca na Čikatu (organizator Jadranka d.d.) – izvođačka ekipa
Pliskovica-2.festival kamna in kamnarstva 20.-21.9. (organizator Razvojno društvo Pliska) – volonteri
Vis-Anatonija otoka 22.-24.9. (organizator udruga Anatomija otoka) – voditelji
Modrave-Šenična cesta-Suhozidi Vranskog jezera 2.-4.10. (organizator PP Vransko jezero) – voditelji + volonteri
Podgora-Drašnice 10.-11.10. (organizator Općina Podgora)
Hercegovina-Brljica 18.-19.10. (organizator Zavičajna udruga Brljica) – voditelj + volonteri
Tkon-Put glagoljaša 25.-26.10. (organizator TZ Tkon i LAG Laura) – voditelji + volonteri
Milasova piramida na Kleku 2.11. (organizator Domagoj Bojak i hrvatski alpinisti) – voditelj + volonteri
Site de la Montagnette Velleron (Vaucluse) 7.-8.11. (organizator APARE) – volonter
Crikvenica-Gromače Kotora-suhozidne puškarnice 15.-16.11. (organizator Muzej Grada Crikvenice) – voditelji
Murter-Colentum-IPA (organizator udruga Argonauta) 22.-23.11. - voditelji + volonteri
Murter-Colentum 13.-14.12. (organizator udruga Argonauta) – voditelj
Komiža-Put za Sv.Bjož-Dragodid 13.-14.12. (organizator Dragodid + Grad Komiža)
TERENSKA ISTRAŽIVANJA:
PREDAVANJA i sl.:
HKA Područni odbor Dubrovnik 27.3. – Filip Šrajer
From field to Europe, Malaga (Španjolska) 23.4. – Julia Bakota
Mjesec krajobrazne arhitekture – Agronomski fakultet UNIZG 24.4. – Filip Šrajer, Miše Renić
Suhozid-turistička atrakcija, Supetar 22.5. – Filip Šrajer
Moj kažun, Vodnjan 16.5. – demonstracija rada sa kamenim pločama – Filip Bubalo, Miše Renić i Filip Šrajer
Gornja Lastva (Baština pokretač razvoja-Crna Gora) 17.6. – Filip Bubalo
PETREBIŠĆA 26.7.-3.8. – Grga Frangeš, Filip Šrajer
Anatomija otoka, Vis 20.9. – Filip Šrajer
14. međunarodni kongres o suhozidu, El Jadida (Maroko) 22.9. – Filip Bubalo
eCult Dialogue Day, Dubrovnik 25.9. – Filip Šrajer
Kamen pripoveduje, Portorož (Kamen-Most – Slovenija) 27.9. – Marko Pejić
Vitina (Hercegovina) 19.10. – Filip Bubalo
Akcijski plan sustavne obnove suhozida Murterskog kraja, Murter 29.11. – koncepcija i moderiranje radionice – Filip Šrajer
Forum graditeljske baštine, Mali Lošinj 2.12. – Filip Šrajer
SUDJELOVANJA NA EU IPA PROJEKTIMA:
Baština – pokretač razvoja – plaćeni angažman – PREDAVANJE I VOĐENJE RADIONICE
Roof of Rock – plaćeni angažman – ELABORAT O SUHOZIDNOJ BAŠTINI
Kamen Most – plaćeni angažman – ELABORAT O SUHOZIDNOJ BAŠTINI, ORGANIZACIJA RADIONICA I NATJECANJA
Oživi-Održi-Otok-Oćemoli? - PARTNERSTVO NA PROJEKTU – ORGANIZACIJA I VOĐENJE RADIONICA
KONZERVATORSKA PODLOGA STAROGRADSKO POLJE:
Potpisan ugovor o izradi KO kulturnog krajolika Starogradsko polje (UNESCO), nositelj Agronomski fakultet Sveučilišta, partner Dragodid. Ukupna vrijednost 190.000 kn bez PDV-a.
UGOVOR O 10-godišnjem KORIŠTENJU PETREBIŠĆA:
Potpisan ugovor o 10-godišnjem korištenju objekata u vlasništvu Općine Mošćenička Draga na Petrebišćima.
FINANCIJE:
Ukupni prihodi Udruge u 2014. godini iznosili su 190.031,54 kn, od čega 61.080,81 iz projektnih donacija, 3.500 od članarina, a 125.450,73 kn od lokalnih partnera koji su članove Udruge angažirali za organizaciju i vođenje suhozidnih radionica, organizaciju dolaska volontera i izradu elaborata suhozidne baštine.
Projektne donacije su dobivene od Ministarstva kulture, Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, Grada Komiže, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Agencije za mobilnost i programe EU za program Mladi na djelu. Treba spomenuti i pomoć u organizaciji i opremi od JU Park prirode Učka i Općine Mošćenička Draga, te tvrtki Jadranka kampovi d.o.o. iz Malog Lošinja i Alternatura d.o.o. iz Komiže.
Lokalni partneri bili su regionalne razvojne agencije DUNEA i IDA, Otočna razvojna agencija Cres, JU Park prirode Vransko jezero, gradovi Komiža, Crikvenica i Mali Lošinj, općine Tkon i Podgora, TZ Tkon, PZ Dolčina Praputnjak, te udruge Gea Viva iz Milne na Braču, Udruga Modrave Murter-Betina, Udruga Argonauta iz Murtera, Pjover iz Velog Grablja na Hvaru, Expeditio iz Kotora (CG) i Zavičajna udruga Brljica (BH).
Udruga u 2014. godini nije imala zaposlenih, dio rada i dalje je bio volonterski, a za dio su isplaćeni honorari temeljem autorskih i studentskih ugovora. Udruga nije u sustavu PDV-a.
Trenutno članstvo broji 38 članova, od čega je daleko najviše (11) arhitekata, a od ostalih struka sa više od jednim članom zastupljene su krajobrazna arhitektura, etnologija, agronomija, arheologija i povijest. Imamo i deset studenata među kojima prevladavaju budući etnolozi, te jednog maslinara. Najstariji član ima 39 godina, a najmlađi 20. Za prijem u članstvo uvjet je sudjelovanje na barem jednoj višednevnoj radionici.
Zahvaljujemo se svim prijateljima, partnerima i donatorima na podršci! Posjetite nas i na Facebooku, doviđenja na terenu!
Godišnji izvještaj udruge 4 grada Dragodid za 2020.
Autorica: Marta Krištofić
Ova godina nam je svima bila izazovna. Drago nam je da smo uz sve prepreke i manje izmjene ipak uspjeli provesti bogatu suhozidarsku sezonu. Interes ljudi za očuvanjem kulturne baštine raste, a to što se naše aktivnosti provode na otvorenom i u prirodi dodatno je privuklo zanimanje javnosti.
Sezonu smo otvorili majstorskom radionicom suhozidne gradnje na riječkom kampusu. U sklopu EPK 2020 izveo se suhozidan natpis “I’m not a robot” po zamisli umjetnika Darka Fritza. Radionica je okupila stotinjak volontera iz čitave države, a posjetila su ju i 2 razreda riječkih osnovnih škola.
Mnoge radionice (riječki kampus, Waldorfska škola, HORA…) uključile su one najmlađe, djecu i mlade školskog uzrasta, podižući svijest o tradiciji od najranije dobi. U parku skulptura Dubrova pridružila su nam se i djeca s intelektualnim teškoćama i svojim entuzijazmom pokazala kako je sve moguće.
Igrom prilika, godinu smo iskoristili za proširivanje znanja između članova udruge. Na Petrebišćima XI. bavili smo se malo zahtjevnijim zahvatima čime smo osigurali i pripremili teren za buduće javne radionice. Tijekom radionice snimljen je film o Dragodidu koji će biti dio trajnog postava u centru za posjetitelje Poklon u parku prirode Učka. Dok smo kroz dvije radionice na Kotoru izveli smo rekonstrukciju stubišta gromače i prezidali zahtjevan podzid na ulazu u naselje.
Suhozidarske tehnike obogatili smo i drugim zanatima. U Godinju smo sudjelovali na žetvi raži i izradi snopova za slamnati krov. Kada su se snopovi posušili, vratili smo se i na mlaćenje slame, završnu obradu prije ugradnje. Sudjelovali smo i na međunarodnoj razmjeni obnove dvorca Calmont d’Olt gdje nas je osim zidanja bedema vapnenom žbukom dočekala i radionica finog klesanja kamenih blokova. Erasmus+ projekti nisu ni ove godine razočarali pa smo se, osim spomenute razmjene, vratili i na trening za voditelje volonterskih kampova. Seminar na istu temu održan je preko internet konferencije nekoliko tjedana kasnije.
Događaj koji je trebao obilježiti ovu godinu definitivno je Međunarodni kongres suhozidne gradnje u Konavlima. Organizacijski odbor ga je ipak odlučio odgoditi radi ograničenja putovanja i okupljanja pa ćemo se ovom temom baviti na jesen 2021. godine.
Slijedi kalendar provedenih radionica i edukacija, kroz koje smo i ove godine uspješno približili umijeće suhozidanja i njene vrijednosti lokalnoj zajednici, ali i šire.
VELJAČA
24.02.-01.03. U Rijeci smo u sklopu projekta Europska prijestolnica kulture vodili majstorsku radionicu kroz koju se realizirao suhozidan natpis “I’m not a robot”. Izvještaj
28.02.-29.02.2020. Voditelji suhozidnih mentora zadarske županije gdje smo obnovili suhozidnu terasu u blizini planinarskog doma u NP Paklenica. Izvještaj
LIPANJ
16.06.-19.06. Na Kotoru smo, na poziv Muzeja grada Crikvenice, rekonstruirali gromaču s prolazom i stubištem. Popravili smo i dijelove suhozida na okolnim gomilama pa i zid u blizini lokve koji je od prošlogodišnje radionice dijelom devastiran. Izvještaj
19.06.-21.06. U suradnji s udrugom Mediteranski kiparski simpozij smo u parku kamenih skulptura Dubrova kroz 3-dnevnu radionicu obnovili duge poteze suhozida. Osim prijavljenih volontera pridružili su nam se i članovi društva za istraživanje i potporu te članovi udruge osoba s intelektualnim teškoćama “Srce Rijeka”. Izvještaj
23.06.-26.06. Amaterska kulturna udruga Žirje kroz projekt (Za)zeleni otok uz sudjelovanje udruga Dragodid i Hyla vodila je akciju obnove lokve. Zajedno s volonterima smo sanirali tri veće izvale na vanjskom prstenu podzida koji okružuju lokvu, a ukupno smo rekonstruirali oko 26 m2 lica suhozida. Izvještaj
27.06.-28.06. Oko lokve u Gaćelezima vodili smo obnovu suhozida neposredno uz rub lokve koji je bio posebno zahtjevan zbog veoma uskog prostora za rad. Obnovu su organizirali LAG More 249 i udruga Lokva – Gaćelezi. Izvještaj
SRPANJ
17.07. U Veliki godin smo se zaputili na dojavu Centra za kulturu i baštinu grada Vrgorca. Pod mentorstvom obitelji Pavlinović i Rajka Lendića učili smo žeti raž i izrađivati snopove za slamnati krov. Izvještaj
24.07. Udruga Pjover nas je već tradicionalno pozvala na 12. festival lavande na kojem smo vodili radionicu obnove gomila na terasama lavande na hvarskom Velom grablju.
27.07.-29.07. U sklopu projekta Natura Drniš (Grad Drniš i Motonautika-Luke d.o.o.) vodili smo radionicu gradnje suhozida s lokalnim volonterima. Izvještaj
KOLOVOZ
01.08.-09.08. Zahvaljujući JU Park Prirode Učka, Ministarstvu kulture i Općini Mošćenička Draga i ove smo godine organizirali radionicu na Petrebišćima. Bila je zatvorenog tipa te su naši članovi obavili pripremne radove za buduće volonterske kampove. Također je održana edukacija u sklopu Interreg projekta “Kaštelir” i snimljen film o Dragodidu koji će se prikazivati u centru za posjetitelje Poklon u parku prirode Učka.
15.08.-16.08. Kroz projekt SOS Silba Off Season organiziranom od strane ekološke platforme S.E.A. Silba Enviroment Art, zaputili smo se na Silbu. Tamo smo vodili radionicu izrade duplice za uzgoj kapara, a Natashino imanje smo obogatili i za još jednu kaparetu. Izvještaj
18.08.-30.08. U organizaciji baštinske mreže Union Rempart sudjelovali smo na Erasmus+ projektu u Espalionu. Radionica je obuhvaćala obnovu srednjovjekovnog dvorca Calmon’t d’Olt gdje smo učili zidati vapnenom žbukom i fino klesati kamene blokove. Izvještaj
28.08.-31.08. Na poziv waldorfske škole u Rijeci smo uz pomoć profesora, roditelja i pokojeg polaznika škole presložili granične zidove između terena radi njihove dotrajalosti i zapuštenosti. Dvostruki zid na ulaznoj strani u teren također je presložen i podignut na svoju originalnu visinu. Izvještaj
29.08. Vratili smo se u Veliki Godinj radi druge etape edukacije o obradi slame za krov. Izvještaj
RUJAN
12.09.-14.09. Ponovno u Kotoru, ovoga puta u sklopu projekta Rijeka 2020. sudjelovali smo u programu “Kotor zove!”. U sklopu programa obnovili smo podzid na prilaznom putu naselja i presložili kamenje u zidu na izlasku iz naselja. Izvještaj
19.09. LAG More 349 i grad Šibenik organizirali su 4. prvenstvu u izgradnji suhozida na poluotoku Srima kod Šibenika. Ove godine je cilj bio u 2.5 sata izgraditi što kvalitetniju klupu od suhozida. Sudjelovalo je 10 ekipa, a naslov prvaka obranila je ekipa Golinjevo iz Trilja. Izvještaj
LISTOPAD
01.10.-03.10. Održali smo trodnevnu edukativnu radionicu u Starogradskom polju za učenike Agroturističke srednje škole iz Jelse na Hvaru i njihove profesore u organizaciji J.U. Agencije za upravljanje Starogradskim poljem.
05.10.-11.10. Uputili smo se natrag u Calmont d’Olt, ovoga puta na Erasmus+ trening za voditelje volonterskih kampova koji organizira Rempart. Izvještaj
26.10.-01.11. Na poziv neformalne ekipe Suhozidna baština Konavala i općine Konavle smo sudjelovali u izgradnji kućerice, od temelja do krova. Press
29.10. Sudjelovali smo na online seminaru za voditelje volonterskih kampova u organizaciji Remparta.
STUDENI
06.11. Na poziv udruge Permakultura Dalmacija održali smo online predavanje “Suhozidna baština istočne obale Jadrana -tradicija na putu održivosti”. Kroz predavanje otvoreno za sve predstavili smo bogatstvo suhozidne baštine istočnog Jadrana, kulturno-povijesni aspekt gradnje suhozida i problematiku zaštite ove vještine.
07.11. U suradnji s poljoprivrednom zadrugom Dolčina održana je sada već tradicionalna radionica obnove Praputnjanskih podzida. Izvještaj
12.-13.11. Projektu “Revitalizacija kulturno-povijesne baštine zaseoka Kotišina” doprinijeli smo predavanjem o suhozidima i malom radionicom obnove zida terase. Radionica je održana za ustanove i tvrtke s područja Makarske.
25.11. Održali smo predavanje “O suhozidnoj baštini i vještini gradnje” u sklopu programa “Kulturna i prirodna baština Hrvatske” u Knjižnici S. S. Kranjčevića.
26.-28.11. U osnovnoj školi Vladimira Nazora u Crikvenici smo u suradnji s MGC održali radionicu obnove suhozida u školskom dvorištu i masliniku. Izvještaj
Autorica: Marta Krištofić Ova godina nam je svima bila izazovna. Drago nam je da smo uz sve prepreke i manje izmjene ipak uspjeli provesti bogatu suhozidarsku sezonu. Interes ljudi za očuvanjem kulturne baštine raste, a to što se naše aktivnosti provode na otvorenom i u prirodi dodatno je privuklo zanimanje javnosti. Sezonu smo otvorili majstorskom […]
Read More »